Przeworsk :Wyremontowano zabytkową lokomotywownie

Przeworsk :Wyremontowano zabytkową lokomotywownie

Zakończyły się prace konserwatorskie i budowlane przy zabytkowej Lokomotywowni i Hali Napraw w Przeworsku. To budynek kolejki wąskotorowej Przeworsk-Dynów.

Budynek lokomotywowni i hali napraw stanowi element infrastruktury kolei wąskotorowej obejmującej trasę 46 km wraz z towarzyszącymi obiektami i taborem, urządzeniami technicznymi i inżynieryjnymi.

Budynek jest stacją końcową linii kolei wąskotorowej powstał jeszcze w okresie cesarstwa austro-węgierskiego na potrzeby obsługi Cukrowni w Przeworsku.

Obiekt pełni funkcję warsztatowo magazynową obsługi lokomotyw oraz wagonów kolejki wąskotorowej Przeworsk-Dynów. Obiekt podlega ochronie konserwatorskiej.

Prace konserwatorskie i budowlane przy zabytkowej Lokomotywowni i Hali Napraw kosztowały prawie 419 tys. zł. Powiat przeworski otrzymał na ten cel 190 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu było zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego Przeworskiej Kolei Dojazdowej w celu efektywnego wykorzystania jej potencjału w osiągnięciu korzyści społecznych oraz gospodarczych w wymiarze regionalnym. Poprawa stanu technicznego i estetycznego budynku lokomotywowni i hali napraw wagonów kolei pełniącej funkcję warsztatowo-magazynową. Podniesienie atrakcyjności turystycznej miejscowości Przeworsk a także wzrost liczby turystów korzystających z oferty linii kolei wąskotorowe.

Współcześnie, przez lata była jedną z głównych atrakcji turystycznych Podkarpacia. W sezonie letnim przewoziła średnio ok. 20 tys. pasażerów.

W minionym sezonie jednak nie kursowała, ze względu na rozpoczęte pod koniec 2019 roku prace rewitalizacyjne. Inwestycja ma uchronić zabytek przed zniszczeniem i degradacją.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.