Ropczyce: Odsłonięcie i poświęcenie muralu Ppłk. Ludwika Marszałka w Brzezinach

Ropczyce: Odsłonięcie i poświęcenie muralu Ppłk. Ludwika Marszałka w Brzezinach

W piątek 3 września, w Brzezinach miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia muralu podpułkownika Ludwika Marszałka, ps. „Zbroja”.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. św. Mikołaja, którą odprawił i kazanie wygłosił ks. dziekan Józef Kłosowski. Następnie miało miejsce uroczyste odsłonięcie muralu, na ścianie Szkoły Podstawowej nr 1, której był uczniem. Odsłonięcia dokonali: Mateusz Marszałek (wnuk Ludwika) i Weronika Cyran (wnuczka Ludwika). Poświęcenia dokonał ks. dziekan. Następnie odśpiewano Hymn Narodowy, po którym delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Mural ma pomagać w zachowaniu pamięci o podpułkowniku Ludwiku Marszałku, o którym mówiono, że jego życie jest służbą idei Niepodległości.

W drugiej części uroczystości, która odbyła się na Sali gimnastycznej uczniowie zaprezentowali program artystyczny pt. „Bohater, Patron, Wzór” poświęcony pamięci podpułkownika Ludwika Marszałka. Trzecią cześć stanowiła debata pn. „Znaczenie walki WiN dla dzisiejszej tożsamości narodowej i jej bohaterowie”. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych. W ramach uroczystości odbył się także I Bieg szlakiem podpułkownika Ludwika Marszałka, którego inicjatorem był Władysław Tabasz, pochodzący z Brzezin. Wszyscy uczestnicy otrzymali publikację pt. „Ppłk Ludwik Marszałek „Zbroja” w służbie idei Niepodległości”. Wszystkie te działania są możliwe dzięki Fundacji Rozwoju SOLID, która realizuje projekt Ministerstwa Obrony Narodowej.

Krótka biografia Ludwika Marszałka

Urodził się 9 sierpnia 1912 roku w Brzezinach, rozległej wsi na Pogórzu Strzyżowskim. Był szóstym z kolei dzieckiem Marii i Franciszka. To tu w latach hitlerowskiej okupacji koncentrowała się jego działalność w strukturach Armii Krajowej. W roku 1944 poszukiwany przez NKWD. Kontynuował swoją działalność w strukturach „NIE”, „DSZ” oraz „WiN”, działając w Rzeszowie, Mielcu i Krośnie. W grudniu 1946 roku skierowany do Wrocławia, gdzie kierował tamtejszymi strukturami organizacji Wolność i Niezawisłość. W listopadzie 1947 roku aresztowany i poddany okrutnemu śledztwu i torturom. Skazany na śmierć i rozstrzelany pod murem więzienia przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Został pochowany na Cmentarzu w Cieplicach k. Jeleniej Góry.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.