Ropczyce: Otwarcie Parku Historycznego w Bliźnie

Ropczyce: Otwarcie Parku Historycznego w Bliźnie

5 lipca 2020 po długiej przerwie będzie można odwiedzić Park Historyczny w Bliźnie. W okresie letnim park będzie czynny od wtorku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00.

Głównym celem utworzenia Parku jest ocalenie od zapomnienia prawdy historycznej o miejscu, które odegrało bardzo dużą rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej. Park powstał dokładnie w terenie autentycznej lokalizacji niemieckiego poligonu.

W czasie II wojny światowej w Bliźnie istniał poligon broni V. Decyzja o lokalizacji w Bliźnie poligonu V-2 zapadła w sierpniu 1943 r.

Na początek poprowadzono do Blizny betonową drogę oraz linię kolejową. Rozmieszczono specjalne budynki, urządzenia potrzebne do obsługi i odpalania rakiet, w tym wieżę serwisową wraz z zapleczem, halę montażową, wiaty garażowe, magazyn, schrony, bunkry obserwacyjne, rampy przeładunkowe, wieże ciśnień, w sumie kilkadziesiąt obiektów.

Pierwszy start rakiety V-2 odbył się w Bliźnie 27 października 1943 lub 5 listopada 1943 r. W Bliźnie odpalono ponad 200 rakiet.

Poligon działał nieprzerwanie od listopada 1943 do lipca 1944 r.

Wiele obiektów poligonu zostało zburzone przez wycofujących się Niemców. W dobrym stanie zachowały się do dzisiaj dwa jednakowe stanowiska startowe V-1. Składają się one z ceglano – betonowych bunkrów oraz betonowych płyt i podstaw podpór rampy startowej. W pobliżu nich znajduje się betonowa płyta, z której w początkowym okresie odpalano V-2.

Zachowały się pozostałości budynków i platformy rozładunkowej, resztki betonowych filarów hali montażowej. Głębiej w lesie są ślady po liniach kolejki wąskotorowej strefy magazynowej poligonu.

W okolicy Blizny znaleźć można też dziesiątki okopów i ziemianek wykonanych przez stacjonujących tutaj radzieckich żołnierzy.

Park Historyczny Blizna zwraca uwagę na rolę jaką odegrała Armia Krajowej, która przyczyniła się do zdemaskowania tajemnic Hitlera. Dzięki żołnierzom Armii Krajowej, wynaleziono w Londynie sposób na zmianę kierunku lotu rakiety V2, co spowodowało, że rakiet nie dolatywała do celu. Działania Armii Krajowej w zakresie broni V2 na poligonie w Bliźnie są uważane przez historyków jako ważące dla dalszego przebiegu II wojny światowej.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email

2 Comments

  1. 72 października to bardzo dawno temu … Hehehe

    1. Dziękujemy za uwagę. Oczywiście błąd poprawiony 🙂

Comments are closed.