Ropczyce: Rocznica mordu w Lubzinie

Ropczyce: Rocznica mordu w Lubzinie

Lubzina mała miejscowość (wieś) położona w gminie Ropczyce, w powiecie ropczycko-sędziszowskim, w województwie podkarpackim. To tu 80 lat temu 27 czerwca 1940 w lesie hitlerowcy w ramach akcji pacyfikacyjnej, tzw. AB rozstrzelali – jak podają różne źródła między 83 a 104 osoby.

Byli to więźniowie, których przywieziono z rzeszowskiego zamku. Akcja przeprowadzona była na terytorium Generalnego Gubernatorstwa i miała na celu likwidację polskich elit politycznych oraz polskiej inteligencji. Ofiarami mordu padli m.in. urzędnicy, oficerowie, działacze społeczni, członkowie organizacji konspiracyjnych a także gimnazjaliści.

W lipcu 1958 r. odbyła się ekshumacja, obecni byli przy niej krewni niektórych ofiar. Ciała umieszczono w trumnach a następnie przewieziono na cmentarz w Dębicy.

Pierwszy pomnik w miejscu kaźni powstał 16 lat po tych tragicznych wydarzeniach. W roku 1995 przeprowadzono renowację obelisku. Corocznie odbywają się tu uroczystości przypominające o tragicznych wydarzeniach z 1940 roku. Raz na pięć lat odprawiana jest msza św., a co roku – różaniec. W uroczystościach biorą udział kombatanci AK z Ropczyc i Dębicy, uczniowie zaś przygotowują oprawę słowno–muzyczną.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.