Ropczyce: Tryumf podkarpackiego sumo

Ropczyce: Tryumf podkarpackiego sumo

Nie brakuje na Podkarpaciu miłośników sportu. A kibicowanie miejscowym drużynom zawsze było i pozostaje nadal istotnym elementem patriotyzmu lokalnego. Choć uwaga wielu mieszkańców naszego województwa skupia się na dyscyplinach takich jak piłka nożna, siatkówka czy żużel, warto jednak spojrzeć również w innym kierunku. Do jednej z bardziej egzotycznych dyscyplin w których podkarpaccy sportowcy odnoszą wielkie sukcesy należy sumo.

Z dziejów dyscypliny

Sumo jest sportem walki wywodzącym się z Japonii. Jego historia sięga co najmniej VIII wieku naszej ery, choć prawdopodobnie sięga czasów jeszcze dawniejszych. Polem walki jest ring w kształcie koła o średnicy 4,55 m, nazywany z japońska ”dojo”. Celem zawodników jest wypchnięcie przeciwnika poza ów okręg, lub też zmuszenie go do dotknięcia podłoża inną częścią ciała niż stopy. W drugiej połowie XX wieku sumo przestało być wyłącznie japońską dyscypliną i zaczęło powoli rozprzestrzeniać się na świecie. Początkowo zawody sumo w Polsce odbywały się w ramach Polskiego Związku Zapaśniczego. Na skutek znacznego wzrostu zainteresowania nowym sportem doszło do jego usamodzielnienia się. Polski Związek Sumo ukonstytuował się w roku 2004. Polska zajmuje obecnie poczesne miejsce w strukturach światowego sumo. Za przykład może tu posłużyć fakt, że polak, Dariusz Rozum z Krotoszyna, pełni obecnie funkcje prezesa Europejskiej Federacji Sumo oraz jednego z wiceprezesów Światowej Organizacji Sumo.

Dariusz Rozum, prezes Polskiego Związku Sumo

Sukces w Wielkopolsce

W zawodach sumo rozgrywanych w naszym kraju kluby z Podkarpacia odnoszą znaczące sukcesy. Dopiero co zakończyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzików w Sumo, rozgrywane w dniach 10-11 października w Brzegu Dolnym. Zatryumfował w nich Ludowy Uczniowski Klub Sportowy (LUKS) ,,Syrena” z Gnojnicy w powiecie ropczycko-sędziszowskim, zdobywając tytuł Drużynowego Mistrza Polski młodzików i pokonując tym samym takie potęgi sumo jak Krotoszyn czy Warszawa. na tych samych zawodach sumici ,,Syreny” zdobyli także indywidualne tytuły: Mistrza Polski (Dominik Pazdan) oraz Wicemistrzów Polski (Aleksandra Raś i Patryk Miś) a także brązowy medal (Franciszek Kot). Sukces ten jest tym bardziej imponujący, gdy weźmie się pod uwagę skromne warunki w jakich działa LUKS Syrena. Zawodnicy trenują w sali o wymiarach raptem 5,5 na 12,5 metra, a funkcje prezesa klubu, trenera i sprzątającego pełni ta sama osoba, nauczyciel W. F. w miejscowej szkole podstawowej, Ryszard Prokop.

Luks Syrena Gnojnica

Historia zwycięstw

Nie jest to jednak pierwszy sukces gnojnickiego klubu. Zawodnicy LUKS Syrena zdobyli w dotychczasowej historii klubu między innymi: tytuły Drużynowych Mistrzów Polski seniorów, setki (tak, dobrze państwo przeczytali, setki) medali Indywidualnych Mistrzostw Polski we wszystkich grupach wiekowych (młodzików, kadetów, juniorów, młodzieżowców i seniorów) a nawet 53 medale Mistrzostw Europy i 1 medal Mistrzostw Świata. ,,Syrena” nie jest jednak jedynym utytułowanym klubem sumo na Podkarpaciu. Ogromne sukcesy, w tym liczne medale Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, odnoszą także zawodnicy LUKS Lubzina, wychowankowie trenera Andrzeja Jedynaka.

Wysoka pozycja

O wysokim prestiżu podkarpackiego sumo na arenie krajowej mogą świadczyć funkcje jakie pełnią wymienieni wyżej trenerzy w strukturach Polskiego Związku Sumo (PZS). Ryszard Prokop jest członkiem zarządu, a Andrzej Jedynak szefem wyszkolenia PZS.

Warto więc trzymać kciuki za sumitów z naszego województwa bo bardzo na to zasługują. Przyszłość polskiego sumo rozkwita na Podkarpaciu.

Logo Polskiego Związku Sumo
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email