Rzeszów, Jarosław: Podkarpacki Festiwal Organowy

Rzeszów, Jarosław: Podkarpacki Festiwal Organowy

Przez 28 lat w okresie letnim muzyka organowa niosła się po katedrze i kościołach Rzeszowa i tak podkarpacki festiwal stał się kulturalną wizytówką miasta. W tym roku ze względu na pandemie oraz brak możliwości przybycia gości z zagranicy koncert odbędzie się w internecie.

Wierna i liczna festiwalowa publiczność nie pozostanie jednak bez muzyki organowej. Projekt otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, dzięki której zrealizowanych zostanie 6 koncertów.

W Rzeszowie będą to: katedra, kościół św. Krzyża i Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Kolejne koncerty odbędą się w Jarosławskim Opactwie, w bazylice ojców Jezuitów w Starej Wsi oraz w dwóch kościołach w Lutczy: w kościele drewnianym oraz w nowym pod wezwanie Wniebowzięcia NMP.

Różnorodny przekrój muzyki od XVII do XXI wieku, obfitość miejsc ich realizacji wraz z ich walorami geograficznymi, historycznymi, architektonicznymi rzeszowskich i podkarpackich świątyń, stanowią o różnorodności wartości i unikatowości formuły Podkarpackiego Festiwalu Organowego w wymiarze ogólnopolskim. Niezmiennie pozostaje dbałość o możliwie jak najwyższy poziom artystyczny wszystkich koncertów.

Na program każdego z filmów złoży się muzyka organowa w wykonaniu polskich organistów, reprezentujących różne ośrodki muzyczne Polski:

23.08. – 19:00 – Marek Stefański (katedra)
30.08. – 19:00 – Wacław Golonka (kościół św. Krzyża)
06.09. – 19:00 – Sławomir Kamiński (kościół w Rzeszowie-Zalesiu)
13.09. – 19:00 – Łukasz Mateja (Jarosławskie Opactwo)
20.09. – 19:00 – Jakub Garbacz (bazylika w Starej Wsi)
27.09. – 19:00 – Patryk Podwojski (kościoły w Lutczy)

Każdy odcinek będzie opowiadał historię poszczególnych miejsc oraz o wątkach festiwalowych koncertów z nimi związanych. Realizatorem nagrań będzie wytwórnia Ars Sonora. Koncerty dostępne będą na stronie internetowej, kanale You Tube oraz w mediach społecznościowych Fundacji.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email