Rzeszów: Medyk będzie prowadził testy szczepionek przeciw koronawirusowi. Rozpoczęcie badań jeszcze w tym roku

Rzeszów: Medyk będzie prowadził testy szczepionek przeciw koronawirusowi. Rozpoczęcie badań jeszcze w tym roku

W Rzeszowie, w Centrum Medycznym “Medyk”, będą przeprowadzane testy szczepionek przeciw koronawirusowi dla trzech producentów. Dla których? Póki co jest to tajne (podpisane zostały protokoły poufności). Wiadomo natomiast, że badania będą wykonane na grupie 2 tysięcy chętnych, a ich rozpoczęcie ma być jeszcze w tym roku.

Centrum Medyczne “Medyk “ma do tego nie tylko odpowiednią bazę, sprzęt czy dyspozycyjną kadrę ale i duże doświadczenie.

Według prezesa CM ” Medyk”, dr Stanisława Mazura testy te są bardzo dużą szansą dla Rzeszowa.

Bo prawdopodobnie jesteśmy jednym z najlepiej przygotowanych miast w Polsce. Trwało to od marca, testowano nas na wszystkie możliwe strony. Jednym z warunków, który musieliśmy spełnić, był odpowiednio wykwalifikowany personel. Zatrudniamy genetyków, biotechnologów, diagnostów laboratoryjnych, immunologów, gastrologów, radiologów, nefrologów. Mamy sześciu profesorów z Rzeszowa i spoza – mówi dr Mazur.

” Medyk” jest już gotowy do czterech serii badań, umowy z producentami są już podpisane.

– Pierwsza dotyczy substancji działających już w jamie ustnej, które zmniejszałyby agresywność wirusa. Stosowane byłyby po to, żeby osoba z koronawirusem nie zakażała innych poprzez powietrze. Druga grupa to szczepionkio trzech różnych sposobach działania. Trzecia – leki stosowane już w chorobie. No i czwarta – substancje stosowane wziewnie, mające wpływ na tkankę śródmiąższową płuc, uelastyczniające ją. Sprawiające, że płuca będą takie jak gąbka, a nie takie jak styrodur – wyjaśnia dr Mazur.

Testom ma być poddana grupa dwóch tysięcy osób. Baza chętnych, pełnoletnich pacjentów jest już gotowa. Kto się na niej znalazł? Wśród chętnych są m.in. osoby z grup ryzyka:

  • osoby w podeszłym wieku,
  • z chorobą obturacyjną płuc,
  • cukrzycą, schorzeniami układu krążenia
  • czy otyłością.
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.