Rzeszów: Otwarto miejską wypożyczalnię elektrycznych jednośladów

Rzeszów: Otwarto miejską wypożyczalnię elektrycznych jednośladów

Z miesięcznym poślizgiem, ale jednak wrócili do Rzeszowa. Blinkee City od poniedziałku wypożycza mieszkańcom 100 e-hulajnóg, 20 elektrycznych skuterów i 20 rowerów. 

Rzeszowianie korzystają z wypożyczalni skuterów, rowerów i hulajnóg czwartej generacji. To najnowocześniejszy system w Europie, działający bez stacji bazowych. Miasto za jej uruchomienie w tym roku zapłaciło zaledwie 50 tys. zł.

100 hulajnóg śmiga po mieście

– W tym roku udostępniamy 100 hulajnóg elektrycznych, które w zeszłym roku cieszyły się ogromnym powodzeniem. Wypożyczać można także 20 skuterów oraz 20 rowerów. W razie potrzeby, jeśli np. zainteresowanie będzie większe, dostarczone zostaną kolejne – mówił podczas inauguracji wypożyczalni Bogusław Skorupski, przedstawiciel Blinkee.City, która kolejny już rok współpracuje z Rzeszowem.

Szykują nowy, lepszy rower

Operator w poniedziałek (1 czerwca) po raz trzeci uruchomił e-wypożyczalnię. W tym roku postawił głównie na e-hulajnogi. Jest ich 100 (dwa razy więcej niż w 2019 roku). Do tego 20 e-skuterów oraz 20 rowerów. Zmniejszyła się liczba rowerów, w ub. r. było ich 80. 

Dlaczego? Przedstawiciele Blinkee twierdzą, że zainteresowanie rowerami w 2019 r. było niewielkie. To akurat nie jest dziwne. Rowery są małe, niewygodne i bez przerzutek, jazda nie należy do komfortowych. To się ma zmienić w tym roku, przynajmniej częściowo. 

– Blinkee w Rzeszowie będzie testowało prototyp nowego typu roweru. Będzie on większy, wygodniejszy oraz – co najważniejsze – będzie miał przerzutki. Ten typ roweru to odpowiedź na uwagi mieszkańców – dowiadujemy się nieoficjalnie u operatora wypożyczalni. 

Dla kogo i za ile? 

Rowery mogą wypożyczać już 13-latkowie pod warunkiem, że mają kartę rowerową. Do ukończenia 18. roku życia muszą mieć zgodę rodziców lub prawnych opiekunów. 30 minut jazdy rowerem kosztuje 1 zł. W przypadku skuterów: 59 gr (studenci) i 69 gr (pozostali).

Skutery można wypożyczać też na cały dzień (89 zł). Jeżeli bateria się rozładuje, to można korzystać z kolejnego bez dodatkowych opłat. Skutery są dla osób po 18. roku życia i mają prawo jazdy – nie dotyczy urodzonych po 1995 r.). Starszym wystarczy dowód osobisty.  

Na pełnej baterii skuterem przejedziecie ok. 60 km, maksymalna prędkość to 50 km/h. Aplikacja nalicza także opłaty za postój – za minutę 9 groszy.  W przypadku hulajnóg opłata startowa wynosi 2,5 zł, minuta jazdy 49 groszy, minuta postoju także 9 gr.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.