Rzeszów: Powstaje innowacyjny system płatności w transporcie miejskim

Rzeszów: Powstaje innowacyjny system płatności w transporcie miejskim

Jeszcze latem tego roku ZTM w Rzeszowie uruchomi innowacyjny system naliczania płatności za przejazdy autobusowe. – Wystarczy użycie karty do bankomatu, telefonu, zegarka. To system wyliczy najniższą z możliwych opłat za przejazdy autobusem – mówi Tomasz Wesołowski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Rzeszowski Zarząd Transportu Miejskiego sukcesywnie dąży do zmniejszenia liczby papierowych biletów autobusowych, których dystrybucja jest zawsze dużym obciążeniem dla organizatora komunikacji publicznej. Pierwszymi krokami, wykonanymi przed kilku laty, była promocja i obniżenie cen biletów okresowych oraz wprowadzenie Rzeszowskiej Karty Miejskiej, którą po doładowaniu można płacić za przejazdy. Kolejny ważny krok wykonano w maju tego roku. To wprowadzenie możliwości opłaty za przejazd autobusem przy pomocy karty bankomatowej.

Z komunikatu ZTM wynika, że obecnie za pośrednictwem nowego rozwiązania można opłacać przejazdy jednorazowe, w tym ulgowe (w takim przypadku przed przyłożeniem karty czy smartfona do terminala należy wskazać na nim wysokość ulgi). W razie kontroli wystarczy do czytnika kontrolerskiego przyłożyć ten sam nośnik, którym dokonano płatności. Dowód transakcji przechowywany jest w systemie centralnym.

Władze rzeszowskiego transportu obiecują, że w kolejnym etapie wdrożone zostaną nowe ciekawe funkcje systemu. W zależności od liczby przejazdów w ciągu ostatniej doby system sam dobierze najkorzystniejszy dla podróżnego rodzaj biletu, np. 24-godzinny. Wdrożona zostanie także tzw. taryfa przesiadkowa czy odległościowa, która umożliwia płatność tylko za przejechany odcinek trasy, np. jeden przystanek.

Stolica Podkarpacia to kolejne miasto w Polsce, które zainwestowało w nowoczesny system biletowy. Podobne rozwiązania, jak to w Rzeszowie, działają także m.in. we Wrocławiu i Bydgoszczy. Niedawno uruchomiono je w Tychach, gdzie po raz pierwszy w Polsce na większą skalę zastosowaną taryfę przystankową.

Natomiast rzeszowski projekt powstał przy współpracy miasta z Visą oraz firmami eService, Solveo i R&G Plus. 

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email