Rzeszów: Różowe Soboty już w październiku

Rzeszów: Różowe Soboty już w październiku

Nasze zdrowie to nasza siła. Bądź świadoma – badaj piersi!” – pod takim hasłem ruszyła kampania społeczna Centrum Chorób Piersi PRO-FAMILIA, którą wspiera Miasto Rzeszów.

W ramach kampanii odbędą się m.in. liczne akcje edukacyjne oraz Różowe Soboty, podczas których kobiety będą mogły bezpłatnie wykonać USG piersi oraz mammografię. Specjaliści z Centrum Chorób Piersi PRO-FAMILIA planują przebadać bezpłatnie tysiąc kobiet.

Akcja ma na celu promocję profilaktyki raka piersi. Chcemy zachęcić kobiety do tego, żeby badały się regularnie, żeby nie bały się wizyty u lekarza, żeby poddawały się diagnostyce i głównym celem naszej akcji jest przebadanie ponad tysiąca kobiet bezpłatnie. Będziemy organizować bezpłatne soboty. Pierwsza z nich odbędzie się już 10 października. W ramach tej akcji kobiety będą mogły zapisać się na bezpłatne badanie USG piersi, które powinno być wykonywane w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat. Dla pań po 40. roku życia będziemy organizować bezpłatne badania mammograficzne

mówi Dominika Czapkowska, rzecznik Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA w Rzeszowie

W Polsce zwiększa się zarówno zachorowalność, jak i umieralność na raka piersi u kobiet. W ciągu roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy 18-19 tys. pacjentek, z czego aż 6 tys. przegrywa walkę z chorobą. Wciąż zbyt mało kobiet zgłasza się na badania profilaktyczne raka piersi z użyciem mammografii. Są one przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat i pozwalają wykryć guz we wczesnym okresie rozwoju. Nie badają się też młode kobiety, a USG piersi powinno być po raz pierwszy wykonane po 20 roku życia. Przyjęło się, że na raka piersi najczęściej chorują kobiety po 50. roku życia, ale 33 proc. zachorowań przypada na pacjentki w wieku 30-49 lat. Zwiększa się też zachorowalność u pań w przedziale wieku 20-49 lat. Frekwencja na badaniach jest niska bo wiele Polek boi się wykrycia nowotworu, boi się też samego badania.

Czas to zmienić i pokazać kobietom, że profilaktyka to nie tylko konieczność, ale też szans na długie i zdrowe życie.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.