Strzyżów: To w tym miejscu spotkał się Hitler z Mussolinim

Strzyżów: To w tym miejscu spotkał się Hitler z Mussolinim

Dokładnie 79 lat temu ( w dniach 27 – 28 sierpnia 1941 r.) na terenie dzisiejszego Podkarpacia przebywali dwaj dyktatorzy: Adolf Hitler i Benito Mussolini.

Miejscem spotkania przywódców była oddalona od Rzeszowa o 60 km Stępina. To tu Fuhrer stworzył jedną ze swoich tajnych kwater. Ciekawostką jest to, że jej budowa kosztowała więcej niż słynny „Wilczy Szaniec”. Tunel w Stępinie to jedno z najpilniej strzeżonych miejsc w czasie II wojny światowej.

Tunel ma długość prawie 400 metrów oraz żelbetonowe ściany o grubości trzech metrów. Odporny na zagrożenia chemiczne i ataki bombowe. Jest to największy naziemny schron kolejowy na świecie z czasów II wojny światowej.

Są różne wersje dotyczące szczegółów spotkania Hitlera z Mussolinim w Stępinie – opowiada Maciej Piękoś, przewodnik po byłej kwaterze przywódcy III Rzeszy.

Według niektórych źródeł, pociąg Hitlera „Amerika” zatrzymał się w Strzyżowie, skąd niemiecki wódz przyjechał w kolumnie samochodów do Stępiny, do której bezpośrednio swoim pociągiem dodarł jego militarny włoski sojusznik.

Inne zaś źródła podają, że obaj przywódcy przyjechali swoimi pociągami do Stępiny. Jedna z maszyn stała w środku schronu, a druga stacjonowała na zewnątrz.

Jak było naprawdę, zapewne tak szybko się nie dowiemy. Faktem pozostaje to, że spotkanie Hitlera z Mussolinim odbyło się w Stępinie, najlepiej przekonuje o ty wykonana przed schronem fotografia. Dostrzec na niej można charakterystyczny kwadratowy kształt wjazdu.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.