Świat: Bitwa wyborcza w USA

Świat: Bitwa wyborcza w USA

Gospodarcza, militarna i polityczna potęga Stanów Zjednoczonych Ameryki sprawia, że wydarzenia mające tam miejsce często wywierają istotny wpływ nawet w odległych stronach świata. Warto więc przyjrzeć się sylwetkom dwóch możliwych zwycięzców zbliżających się amerykańskich wyborów prezydenckich.

Obrońca tytułu

Donald John Trump urodził się 14 czerwca 1946 w Nowym Jorku jako czwarte dziecko Fredericka Trumpa, milionera i potentata rynku nieruchomości pochodzenia niemieckiego. Wychowywał się w nowojorskiej dzielnicy Queens. W roku 1968 ukończył studia ekonomiczne na Wharton School of Businessm, zaś w 1971 przejął zarząd nad rodzinną firmą – Elizabeth Trump & Son (później zmieniono nazwę na ,,The Trump Organization” pod którą działa do dziś). Przyszły prezydent kontynuował z sukcesami działalność na rynku nieruchomości, lecz dał się także poznać jako osobowość telewizyjna. W latach 2004–2015 był gospodarzem bardzo popularnego programu telewizyjnego ,,The Apprentice” (pol: ,,Praktykant”) w którym uczestnicy rywalizowali o pracę w jego firmie. W roku 2016 dwutygodnik Forbes umieścił go na 324. miejscu swej publikowanej co roku listy najbogatszych ludzi świata (jego ówczesny majątek oszacowano na 4,5 miliarda dolarów).

Po uzyskaniu nominacji Partii Republikańskiej w 2016, został wybrany 45 Prezydentem Stanów Zjednoczonych, pokonując w wyborach Hillary Clinton, byłą pierwszą damę i sekretarz stanu w gabinecie Baracka Obamy. Jako prezydent obrał twardszy kurs w polityce zagranicznej w stosunku do komunistycznych Chin, rozpoczynając z nim tak zwaną ,,wojnę handlową”. Zacieśnił także współpracę wojskową z Tajwanem oraz otwarcie krytykował postępowanie Chin wobec Hong-Kongu. Kontynuował politykę bliskiej współpracy z Izraelem, doprowadził do oficjalnego uznania przez USA Jerozolimy jako izraelskiej stolicy i przeniesienia tam ambasady amerykańskiej. Także relacje dyplomatyczne z Polską uległy zacieśnieniu.

Pretendent

Joseph Robinette Biden urodził się 20 listopada 1942 w Scranton w stanie Pensylwania. Studiował prawo w stanie Delaware po czym pracował tam jako adwokat. Przez całą karierę polityczną był związany z Partią Demokratyczną. Był wybierany senatorem stanu Delaware w latach 1973, 1978, 1984, 1990, 1996, 2002 i 2008. W 2008 został wybrany na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych u boku prezydenta Baracka Obamy i uzyskał reelekcję w 2012. Spekulowano o możliwości startu Bidena w wyborach prezydenckich w 2020 zanim jeszcze rozpoczął kampanię wyborczą. W prawyborach Partii Demokratycznej pokonał uchodzącego za socjalistę senatora Bernarda ,,Berniego” Sandersa. Sam Biden również prezentował lewicowe poglądy, popierając między innymi aborcję i podnoszenie podatków dla bogatszej części społeczeństwa.

Kopalnia złota dla tabloidów

Zarówno Donald Trump jak i Joe Biden to osoby mocno kontrowersyjne którym często przytrafiały się rozmaite gafy. Na przykład Biden w 2007 w czasie swojej kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w 2008 nazywał jednego ze swoich konkurentów, Baracka Obamę, pierwszym mainstreamowym Afroamerykaninem, który jest elokwentny, bystry, czysty i dobrze wygląda. Jego słowa uznano w Ameryce za brak taktu na pograniczu rasizmu. W 2019 w czasie spotkania w Iowa powiedział: ,,Biedne dzieci są tak samo inteligentne, tak samo utalentowane, jak białe dzieci”. Znany jest również z dziwnego zwyczaju ,,obwąchiwania” kobiet.
Donald Trump z kolei wsławił się licznymi kontrowersyjnymi wpisami na popularnym portalu Tweeter. Na przykład o pewnej nieprzychylnej mu lewicowej publicystce napisał kiedyś ,, Ariann Huff jes nieatrakcyjna zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. W pełni rozumiem dlaczego jej były mąż zostawił ją dla mężczyzny – podjął dobrą decyzję”.

O tym, kto zostanie prezydentem najpotężniejszego państwa na świecie dowiemy się po 3 listopada bieżącego roku. Do tego czasu dane nam będzie przeczytać nie jednego ,,newsa”, plotkę lub ,,tweeta”, gdyż wybory w USA jak mało które wzbudzają zainteresowanie światowych mediów, komentatorów i publicystów.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email