Świat: Uderzenie zimy

Świat: Uderzenie zimy

Wielu spośród nas niewątpliwie doskwiera już zima. Zimno, śliskie drogi, konieczność odśnieżania, to wszystko mało przyjemne sprawy. Nie jest to jednak tylko nasz problem. Również inne części świata, często w dramatycznych okolicznościach, zmagają się ostatnio z pogodą.

Śnieg w krainie kowbojów

Zima mocno uderzyła w mieszkańców amerykańskiego stanu Teksas. Odkąd w zeszłym tygodniu w tym nienawykłym do zimna regionie zaczęły się mrozy, około 30 osób zmarło, na skutek wyziębienia lub w wypadkach na oblodzonych drogach. Bardzo poważnym problemem okazało się nieprzystosowanie miejscowej infrastruktury do zimowych warunków. Na skutek mrozów w wielu miastach popękały wodociągi, co spowodowało niedobory bieżącej wody. W całym stanie ponad 2,5 miliona ludzi pozostaje bez prądu. Problemy z energią elektryczną dotykają zresztą nie tylko Teksańczyków.  W ubiegłym tygodniu pozbawionych jej było między innymi 150 000 ludzi w stanie Oregon, 111 000 w Luizjanie i 88 000 w Kentucky. Teksas jednak został dotknięty najmocniej. Największym zagrożeniem są jednak awarie sieci grzewczych. Sytuacja jest tak zła, że gubernator Greg Abbott podpisał dekret zakazujący firmom wydobywającym w teksasie gaz ziemny eksportowanie tego surowca poza granice stanu.

Powódź w Indonezji

Rejon Dżakarty w Indonezji, zmaga się tymczasem z innego rodzaju problemami pogodowymi. Ulice kilku dzielnic stolicy czwartego najludniejszego kraju świata znalazło się pod wodą. Licznych mieszkańców trzeba było ewakuować z domów zagrożonych zalaniem. Indonezyjska krajowa agencja meteorologiczna ogłosiła że ​​warunki mają się utrzymywać przez następny tydzień. W niektórych zalanych obszarach wysokość wody dochodziła do 1,8 metra. Gubernator Dżakarty poinformował, że na skutek podtopień ucierpiało ponad dwieście osiedli, oraz że w całym mieście przygotowano ponad dwadzieścia ośrodków ewakuacyjnych. Powodzie pojawiają się w czasie, gdy Indonezja zmaga się z największą liczbą przypadków zachorowania i zgonów spowodowanych przez wirus COVID-19 spośród państw Azji Południowo-Wschodniej oraz poważną recesją gospodarczą.

Teksańczykom i dżakartczykom trzeba życzyć wytrwałości w obliczu tego z czym się zmagają. A my sami miejmy nadzieję że prognozy pogody zwiastujące ocieplenie okażą się prawdizwe.
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email