Tarnobrzeg: Są pieniądze na realizację nowego Zakładu Karnego w Chmielowe

Tarnobrzeg: Są pieniądze na realizację nowego Zakładu Karnego w Chmielowe

Służba Więzienna dostanie 56 470 588 euro ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 w ramach Programu Operacyjnego „Sprawiedliwość”.

Jak zapowiedział Centralny Zarząd Służby Więziennej:

„działania projektowe będą realizowane w ramach trzech uzupełniających się modułów: Moduł 1 – „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” zakłada budowę i uruchomienie pięciu nowoczesnych kompleksów penitencjarnych, przy czym każdy z nich będzie się składał z pawilonu mieszkalnego dla ok. 200 osadzonych, hali produkcyjnej oraz domu readaptacji społecznej (tzw. domu przejściowego); Moduł 2 – „Modernizacja systemu szkolenia kadry Służby Więziennej”(…); Moduł 3 – „Narzędzie służące analizie ryzyka powrotności do przestępstwa” w jego ramach zakłada się opracowanie narzędzia diagnostycznego, służącego szacowaniu ryzyka powrotności do przestępstwa w oparciu o doświadczenia międzynarodowe”.

W ramach pozyskanych środków, planowana od kilku lat inwestycja w Chmielowie, dojdzie do skutku. Jak poinformował ppłk Bartłomiej Turbiarz z zespołu prasowego CZSW w Warszawie:

„W ramach działań pn. „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” realizowanego w ramach Programu pn. „Sprawiedliwość” Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 zaplanowano na lata 2020-2024 wsparciem zostanie objęty Zakład Karny w Dębicy, w szczególności Oddział Zewnętrzny w Chmielowie. Zgodnie z założeniami ze środków finansowych projektu zostanie tam wybudowany pawilon mieszkalny dla ok. 200 skazanych oraz hala produkcyjna umożliwiająca podjęcie pracy przez osoby odbywające tam karę pozbawienia wolności”.

Zgodnie z koncepcją, hala produkcyjna ma zajmować powierzchnię 1500 – 1700 m2. Znajdą się tam pomieszczenia produkcyjne, magazynowe i zaplecze socjalne. W ramach inwestycji powstanie także kompleks dla działu ochrony wraz z wejściem i bramą główną, poczekalnią dla osób odwiedzających, salami widzeń, punkty przyjąć osadzonych, magazyny depozytów osadzonych, pomieszczenia dla administracji, warsztaty i magazyny środków czystości i higieny.

Przy zakładzie karnym powstać ma również dom przejściowy (halfway house), który ma za zadanie umożliwi skazanym opuszczającym mury więzienia, stopniową adaptację do życia na wolności.

Część środków przeznaczona zostanie także na wsparcie szkoleniowo-edukacyjne kadry Służby Więziennej Oddziału Zewnętrznego w Chmielowie Zakładu Karnego w Dębicy, która „zostanie objęta w ramach projektu zmodyfikowanymi metodami kształcenia kadry Służby Więziennej”.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.