Tarnobrzeg: W Chmielowie powstanie najnowocześniejszy zakład karny dla kobiet

Tarnobrzeg: W Chmielowie powstanie najnowocześniejszy zakład karny dla kobiet

Najnowocześniejszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie zakład karny dla kobiet powstanie w Chmielowie. Będzie to rozbudowa istniejącego już tam więzienia.

Na najbliższej sesji  radni Nowej Dęby mają podjąć uchwałę w sprawie przekazania gruntów na to zadanie. Na 30 listopada zaplanowano uroczyste podpisanie aktu notarialnego.

W Chmielowie powstanie pawilon mieszkalny dla 250 osadzonych. Łącznie już z istniejącymi oddziałami, jednostka będzie mogła pomieścić ok. 460 osób. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu.

Na terenie zakładu karnego powstanie hala produkcyjna o powierzchni 1500 – 1700 metrów kwadratowych. W budynku hali planowane są pomieszczenia produkcyjne, magazynowe oraz szatnie, umywalnie i pokoje socjalne. Powierzchnię hali będzie można adaptować w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie jednocześnie kilku rodzajów produkcji. W zakładzie powstanie kompleks pomieszczeń działu ochrony wraz z wejściem i bramą główną, poczekalnią, salami widzeń, punktami przyjąć osadzonych, magazyny depozytów osadzonych, pomieszczenia dla administracji, warsztaty i magazyny środków czystości i higieny.

W ramach inwestycji zostanie utworzony także dom przejściowy: nowa forma oddziaływań penitencjarnych, oparta o resocjalizację i samokontrolę osób pozbawionych wolności. Dom przejściowy zlokalizowany będzie poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.

Zakład karny będzie szansą i nowymi możliwościami dla lokalnych firm usługowych oraz placówek handlowych. To także nowe miejsca pracy, w nowym obiekcie zatrudnionych zostanie około 100 osób.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.