Technologia: Ile kosztuje naprawa telefonu? Kiedy opłaca się wymienić część, a kiedy kupić nowy smartfon ?

Technologia: Ile kosztuje naprawa telefonu? Kiedy opłaca się wymienić część, a kiedy kupić nowy smartfon ?

Smartfony to funkcjonalne narzędzie wykorzystywane zarówno do edukacji, rozrywki, jak i pracy. Jeszcze kilka lat temu telefony komórkowe służyły jedynie do kontaktu z bliskimi lub klientami. Dziś pozwalają nam na surfowanie po sieci, rozwój intelektualny, zarabianie i zabawę w trybie online. Nic zatem dziwnego, że ulegają przyspieszonemu procesowi eksploatacji i narażone są na większą ilość uszkodzeń.

Czy w dzisiejszych czasach warto naprawiać smartfon, gdy o wiele prościej udać się do sklepu i kupić nowy? W końcu co roku pojawia się wiele innowacyjnych konstrukcji, które wypierają z rynku 2, 3-letnie modele.

Najczęstsze uszkodzenia jakim ulegają telefony

Do najczęściej występujących uszkodzeń telefonów należą przede wszystkim wszelkie pęknięcia ekranu. Czasami wystarczy bowiem tylko moment nieuwagi, aby telefon przez przypadek spadł na podłogę lub na inną twardą powierzchnię. Na ten rodzaj usterek szczególnie narażone są kobiety, które oprócz smartfonów noszą w swoich torebkach klucze z ciężkimi breloczkami czy przybory do makijażu. Bardzo często zdarza się również zalanie telefonu czy uszkodzenie gniazda ładowania.

Pęknięty i porysowany ekran – czy opłaca się wymieniać?

Zniszczona, pęknięta lub zbita szybka w smartfonie to powszechny problem. Każdy chyba chociaż raz w życiu usiadł na swoim telefonie lub upuścił go na ziemię w trakcie eksploatacji. Gdy zależy Ci na estetyce aparatu lub dotyk przestał działać, nie musisz od razu kupować nowego urządzenia. Wymiana szyby jest prosta i niedroga. Udaj się zatem ze swoim problemem do profesjonalnego serwisu , samodzielna naprawa może być skomplikowana, a nawet niemożliwa.

W przypadku gniazda słuchawkowego, złącza USB, głośników i przycisków sytuacja wygląda stosunkowo podobnie. Koszty naprawy mogą być zróżnicowane ze względu na rodzaj uszkodzenia, wybór poszczególnych podzespołów i zaawansowanie problemu.

Zalałem telefon – co robić?

Serwis nie pomoże, jeśli Ty nie zareagujesz odpowiednio. Postępując krok po kroku, masz dużo większe szanse, że Twój smartfon będzie działać. Należy:

  1. Wyłączyć aparat najszybciej jak to możliwe
  2. Wyciągnąć baterie, jeśli to tylko możliwe
  3. Zdemontować wszystkie ruchome elementy wraz z kartą SIM i kartą Pamięci
  4. Mokry smartfon przetrzeć szmatką nasączoną 95% spirytusem (czysty alkohol skutecznie pozwala szybciej pozbyć się wody)
  5. Odłożyć aparat w suche miejsce (kaloryfer, czy nasłoneczniony parapet to fatalne rozwiązania, gdyż mogą one nagrzać smartfon, powodując podwyższone ryzyko uszkodzenie baterii)
  6. Czym prędzej udać się do specjalisty z doświadczeniem serwisowym

Jak wybierać części zamienne?

Decydujesz się na naprawę smartfona? W takim razie masz dostępne 3 opcje, jeśli chodzi o inwestycje w komponenty wymagające wymiany: zamienniki, oryginalne podzespoły i używane elementy pochodzące od tzw. dawców.

Lepiej zdecydować się na naprawę uszkodzonego telefonu czy na kupno nowego?

Na zakup całkiem nowego sprzętu najlepiej zdecydować się w przypadku, gdy koszt naprawy uszkodzonego telefonu zdecydowanie przewyższa jego wartość. Jeżeli naprawa może przywrócić smartfon do pełnej sprawności, zwykle nie ma potrzeby zbędnego wydawania pieniędzy na nowe urządzenie. W sytuacjach, w których pomimo możliwości naprawy telefonu i tak rozważamy zakup nowego sprzętu, z pewnością warto odwiedzić komis telefonów.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email