Technologia: Śmiały plan Elona Muska. Darmowy internet dla każdego na kuli ziemskiej

Technologia: Śmiały plan Elona Muska. Darmowy internet dla każdego na kuli ziemskiej

Telekomy zarabiają miliardy na dostarczaniu usług mobilnego internetu, ale ich pozycja może być zagrożona. Elon Musk zapowiada darmowy dostęp do wi-fi na całym globie po 2020 roku. To nowa era w dziedzinie IT i telekomunikacji?

Elon Musk, twórca takich marek jak Tesla Motors, SpaceX i PayPall, stwierdził, że to możliwe mimo początkowo wielkich kosztów i problemów technicznych.

Po ostatnim starcie SpaceX posiada na orbicie już 420 satelitów swojej konstelacji, aczkolwiek według planów firma planuje wysłać na orbitę 12 000 satelitów. Za pomocą tych małych i kompaktowych urządzeń Elon Musk będzie w stanie dostarczać internet na powierzchni całej Ziemi, w tym także w miejscach, w których obecnie internetu nie ma lub sygnał jest niskiej jakości.

Publiczna beta jeszcze w tym roku

Odpowiadając na tweeta jednej ze swoich czytelniczek, Musk napisał, że pod koniec lata uruchomiona zostanie prywatna beta usługi, a trzy miesiące później także publiczna. W tych dwóch trybach usługa będzie testowana do końca roku. Pierwszymi odbiorcami usługi będą ludzie zamieszkujący obszary na wysokich szerokościach geograficznych.

Dziś około 1,6 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do internetu lub ma ten dostęp ograniczony.Kluczowe znaczenie ma tu założona w 2002 roku przez Muska firma SpaceX. Jej ostatnim osiągnięciem jest wprowadzenie w życie techniki powrotu i miękkiego lądowania rakiet kosmicznych. Do tej pory poszczególne ich człony bezpowrotnie i bezużytecznie spadały na Ziemię, do oceanów. Nowa technologia znacznie więc zmniejszy koszty podróży orbitalnych.

Pomysł Muska nie jest jedyny. Z podobnymi koncepcjami darmowego internetu dla świata wystąpili inni giganci IT i przemysłu telekomunikacyjnego. Warta uwagi jest inicjatywa Marka Zuckerberga, właściciela Facebooka. Projekt Aquila właśnie przeszedł fazę zaawansowanych testów. Według założenia Zuckerberga sygnał wi-fi miałyby dostarczać tanie w eksploatacji drony ze słonecznym napędem. Wystarczy im moc operacyjna trzech suszarek do włosów.Pomysł Muska wydaje się realny, jeśli weźmiemy pod uwagę know-how, jakim dysponują kontrolowane przez niego przedsiębiorstwa.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.