Technologie: Dlaczego smartfony stają się coraz większe?

Technologie: Dlaczego smartfony stają się coraz większe?

Pamiętam pierwsze telefony komórkowe, na które z czasem zaczęto mówić cegła czy nawet patelnia. To był okres, kiedy mówiło się o potrzebie ich miniaturyzacji, co z czasem nastąpiło, ale widać, że w przypadku smartfonów jest na odwrót i nie widać górnej granicy.

GfK w swoim ostatnim raporcie z analizy globalnego rynku smartfonów podaje, że jeśli koronawirus nie pokrzyżuje planów (łańcuchy dostaw i produkcja w firmach) to w 2020 roku zostanie sprzedanych 1,37 mld smartfonów za kwotę prawie 222 mld euro. Jakie to będą smartfony?

Udział w rynku smartfonów w 2019 roku z dużymi ekranami – od 6 cali w górę, wzrósł w porównaniu z rokiem 2018 z 24% do aż 70%. To ogromny wzrost, który pokazuje, że użytkownikom nie przeszkadzają takie duże urządzenia w kieszeniach.

To wynika z globalnych danych, a jak to wygląda w Polsce? Nie odbiegamy zbytnio od trendów w Europie Zachodniej. W naszym kraju smartfony z ekranami od 6 cali wzwyż stanowią już prawie 60% sprzedaży, w 2018 było to zaledwie 11%.

Pierwszą jest ewoluujący sposób wykorzystania urządzeń. Telefon to już nie tylko wykonywanie połączeń i pisanie SMS-ów. Wiele zmieniło się nie tylko od czasów tradycyjnych komórek, ale także od premiery pierwszego iPhone. Boom na treści udostępniane na platformach VoD, z którym mamy do czynienia w ostatnich kilku latach, znacznie rozszerzył bazę użytkowników. Część osób ogląda filmy i seriale właśnie na telefonie. Wbrew pozorom wcale nie jest to mała grupa. Taka forma konsumowania treści jest ogromnie popularna wśród Azjatów, stanowiących duży procent wszystkich użytkowników. To właśnie z tego powodu Netflix zdecydował się stworzyć kolejną opcję abonamentową, obejmującą wyłącznie urządzenia mobilne.

Na większym smartfonie wygodniej przegląda się również Internet. Sieć mobilna jest dostępna coraz szerzej i oferuje dobre prędkości. Ponadto postęp w dziedzinie procesorów i dodawanie kolejnych gigabajtów pamięci RAM sprawił, że smartfon coraz chętniej jest wykorzystywany jako narzędzie do pracy. Na telefonie bez większych przeszkód można montować materiały wideo oraz korzystać z dwóch aplikacji naraz w ramach współdzielonego pulpitu. Dlaczego to ostatnie stało się możliwe? Odpowiedź jest prosta: dzięki dużemu ekranowi. Nie można także zapominać, że współczesne komórki to wydajne maszynki do grania. Jasne, na telefonach można było się bawić już dwie dekady temu, ale poziomu zaawansowania tytułów sprzed dwudziestu lat do tych obecnych nie ma sensu porównywać. Wystarczy napisać, że dzieli je przepaść i w wiele produkcji kojarzonych kiedyś głównie z pecetami można dziś grać właśnie na smartfonie.

Drugą przyczyną tego, że współczesne smartfony są tak duże, którą pokrótce omówimy, jest efekt psychologiczny. Powszechne przekonanie o tym, że droższe znaczy lepsze, już chyba nikogo nie dziwi. Wśród wielu konsumentów panuje także przeświadczenie, że większe = lepsze, a przynajmniej bardzo dobre. Najlepszym przykładem są Stany Zjednoczone. Za oceanem ten tok myślenia króluje i zachęca Apple do produkowania coraz większych urządzeń. Nie ma wątpliwości, że ten sposób rozumowania funkcjonuje także u niejednego Polaka. Producenci telefonów bezwzględnie to wykorzystują.


Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email