Turystyka: Trzy malownicze trasy przez podkarpacie dla wielbicieli wycieczek rowerowych

Turystyka: Trzy malownicze trasy przez podkarpacie dla wielbicieli wycieczek rowerowych

Nie ma lepszej formy zwiedzania Podkarpacia niż właśnie na dwóch kółkach. Sprzyja temu świetnie przygotowana sieć szlaków rowerowych oraz Miejsca Przyjazne Rowerzystom tworzone przez liczne obiekty gastronomiczne i noclegowe. Po drodze czekają też fantastyczne zielone krajobrazy i cenne zabytki.

Oto 3 trasy, które świetnie sprawdzą się wśród rodzin z dziećmi, początkujących rowerzystów, jak również  tych bardziej doświadczonych.

Wyprawa rowerowa „na granicy” – długość trasy wynosi  32,5 km. Trasa przebieg przez Horyniec Zdrój  –> Radruż (3,5 km) –> Huta Kryształowa (10,5 km) –> Basznia Dolna (19,5 km) –> Horyniec Zdrój (32,5 km).

Wycieczka przebiega  kilkaset metrów od granicy z Ukrainą,  leśnymi terenami, z pewnością przypadnie do gustu bardziej zaawansowanym rowerzystom. Pierwsze dziesięć kilometrów szlaku zostało wytyczonych w oparciu o Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

Trasa rozpoczyna się pod Sanatorium „Bajka” w Horyńcu-Zdroju. Uzdrowisko znane ze swoich leczniczych źródeł siarczkowych. Podobno przyjeżdżał tu sam król Jan III Sobieski wraz z Marysieńką. Początki uzdrowiska przypadają na II połowę XIX w. kiedy to stworzono tutaj pierwszy „zakład kąpielowy”. Warto na moment się tutaj zatrzymać i przespacerować  po Parku Zdrojowym.

Następnie kierujemy się w stronę miejscowości Radruż. Znajduje się tutaj cerkiew św. Paraskewy uznawana za jedną z najpiękniejszych i najcenniejszych tego typu budowli w kraju. Obiekt ten doceniło samo UNESCO, wpisując cerkiew na Listę Światowego Dziedzictwa.

Na trasie może zatrzymać nas Straż Graniczna dlatego warto zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Druga trasa biegnie przez krainę roztoczańskich stawów liczy około 17 km. Przebieg trasy: Ruda Różaniecka–> Huta Różaniecka (10,0 km) –> Ruda Różaniecka (17,0 km).+

Trasa przebiega na granicy województwa podkarpackiego i lubelskiego. Szlak został poprowadzony drogami o niewielkim natężeniu ruchu, co zapewnia rowerzystom większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Wycieczkę rozpoczyna się we wsi Ruda Różaniecka. Znajdowały się wyrobiska, z których pozyskiwano rudę żelaza. Najcenniejszym zabytkiem jest okazały pałac Brunickichi – Wattmannów, który został wybudowany w stylu neobarokowym. Ruda Różaniecka słynie z kompleksu stawów rybnych.

Dalej szlak przez najbliższe 10 kilometrów prowadzi w głąb lasu. Docieramy do Huty Różanieckiej położonej na granicy Kotliny Sandomierskiej i Roztocza. We wsi znajduje się kapliczka z XIX w. i liczne kamieniołomy powstałe na zboczach Garbu Różanieckiego. Dalej szlak rowerowy biegnie na południe, w kierunku Rudy Różanieckiej, czyli do miejsca startu. Tuż przed miejscowością znajduje się ośrodek wypoczynkowy Dębowy Dwór z kąpieliskiem, w którym można się zrelaksować na zakończenie przejażdżki.

Trzecia trasa prowadzi przez Dolinę Dolnego Sanu: szlak w Nowej Szarzynie, łączna długość trasy to 30 km. Przebieg trasy: Nowa Sarzyna  –> Judaszówka (2,9 km) –>  Wola Zarczycka, kościół (16,7 km)–>  Rezerwat “Kołacznia” (21,6 km)–>  Nowa Sarzyna (30,0 km)

Ta trasa przeznaczona jest dla początkujących rowerzystów oraz rodzin z dziećmi. Szlak biegnie przez tereny leśne oraz wioski, w których zachowało się sporo drewnianych domów i budynków gospodarczych.

Szlak rozpoczyna się i kończy w Nowej Sarzynie, która powstała na gruntach XIV-wiecznej wsi Sarzyna. Pierwsza część szlaku prowadzi polami i lasami. Do wsi Wola Zarczycka teren się wznosi, gdyż szlak opuszcza dolinę Sanu. Okolica jest malownicza, a wiejskie drogi są niemal wolne od ruchu samochodowego. Drugi odcinek tej trasy rowerowej biegnie lasami, które porastają krawędź doliny Sanu.

Po drodze warto wstąpić do najmniejszego w Polsce rezerwatu przyrody “Kołacznia”. Na powierzchni zaledwie 1000 m2 chroni on jedyne w Polsce naturalne stanowisko azalii pontyjskiej (różanecznik żółty).

Ci, którzy chcą nieco wydłużyć trasę, z Nowej Szarzyny mogę zboczyć ze szlaku i odwiedzić Leżajsk. Najciekawszym zabytkiem miasta jest późnorenesansowy obronny zespół kościoła i klasztoru bernardynów zawierający bazylikę pw. Zwiastowania NMP. Całość kompleksu stanowi jeden z najcenniejszych obiektów architektury sakralnej w Polsce.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email