Ustrzyki Dolne: Największe węże dusiciele mieszkają w Bieszczadach.

Ustrzyki Dolne: Największe węże dusiciele mieszkają w Bieszczadach.

Dwumetrowe dusiciele zamieszkują obecnie tylko Bieszczady. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie sfotografowali gada. W Polsce żyje ich ponad 100.

Wąż Eskulapa nazwę swą zawdzięcza mitologicznym przekazom, mówiącym o greckim bogu Asklepiosie, opiekunie sztuki lekarskiej, wyobrażanym jako starzec z laską, wokół której opleciony jest wąż. Asklepios, syn Apollina i nimfy Koronis, wykształcony przez Chirona na biegłego w sztuce medycznej. Doszedł w niej do takiej wprawy, że potrafił nawet wskrzeszać zmarłych, co było przyczyną zazdrości ze strony Zeusa, powodem uśmiercenia uzdrowiciela. 

Wąż Eskulapa to największy wąż żyjący w Polsce i Europie Środkowej. Długość jego ciała może przekraczać 2 metry. Najdłuższy odnotowany osobnik mierzył 225 cm. W Polsce najdłuższy osobnik złowiony w Bieszczadach miał długość 161 cm. Samce są zwykle dłuższe od samic. Dorosłe osobniki są oliwkowo-brązowe. Głowa oraz ciało, z wyjątkiem brzucha, są brunatne lub oliwkowobrunatne z wieloma małymi, jasnymi plamkami. Przednia część ciała zwykle jest jaśniejsza, a strona brzuszna słomkowa, czasem z ciemnymi plamkami.

Wąż Eskulapa w Polsce występuje w Bieszczadach. Notowany nad Dunajcem między Gorcami a Beskidem Sądeckim i nad Popradem.  W Europie spotykany od Hiszpanii poprzez południową Europę do Morza Kaspijskiego. Jego północna granica występowania przebiega przez Francję, południowe Niemcy, Czechy i południową Polskę. Żyje w lasach liściastych na terenach pagórkowatych wśród skał, na silnie nasłonecznionych stokach, jest ciepłolubny.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.