Ustrzyki Dolne: W Bieszczadach będzie miejsce do obserwacji gwiazd

Ustrzyki Dolne: W Bieszczadach będzie miejsce do obserwacji gwiazd

Bieszczadzki Park Narodowy w Tarnawie Niżnej  przygotowuje miejsce do obserwacji nieba. Jest wykonane w ramach mikroprojektu pn.: “Świat przyrody i kultury Karpat Wschodnich – wspólna promocja – lepsza ochrona”.

Głównym celem parku jest propagowanie ochrony środowiska nocnego w zakresie ochrony przed sztucznym, nadmiernym światłem, ochrona przyrody oraz promocja turystyki astronomicznej i ekologicznego rozwoju regionu

Na terenie Polski jest to drugi taki park, a w Europie jeden z  największych pod względem wielkości.

W 2013 roku utworzono Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”.  Zajmuje on powierzchnię 113 846,41 ha, obejmując obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego  i Doliny Sanu.

Bieszczady to miejsce, które stało się synonimem dzikiej przyrody. To również jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Naturalne ciemności to jeden z ekologicznych zasobów potrzebujących ochrony, należą bowiem do zagrożonych elementów środowiska naturalnego. Jednak gwiezdne niebo, tak jak i inne elementy bieszczadzkiej przyrody, wymaga ochrony.

W Bieszczadach, z dala od cywilizacji i sztucznego światła, można zobaczyć podczas bezchmurnej i bezksiężycowej nocy ponad 7000 gwiazd. A po odsunięciu ruchomego dachu, za pomocą teleskopu, z pewnością jeszcze więcej.

Oglądanie tysięcy gwiazd na niebie i zobaczenie Drogi Mlecznej jest niezapomnianym przeżyciem. Ale pamiętajmy też, że nadmiar światła nocą  jest szkodliwy.  Dla ludzi i zwierząt, a także dla roślin. 

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.