Wywiad z Tomaszem Nowakowskim - Zastępcą Prezesa ARiMR. Marcowe nabory w ARiMR - korzystne zmiany dla wnioskodawców

Wywiad z Tomaszem Nowakowskim - Zastępcą Prezesa ARiMR. Marcowe nabory w ARiMR - korzystne zmiany dla wnioskodawców
W tym roku po raz drugi w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat bezpośrednich i obszarowych wnioski o przyznanie płatności obowiązkowo składane będą przez internet, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. ARiMR przyjmuje wnioski od piątku 15 marca 2019 roku.
Na podstawie wielu rozmów i sugestii ze strony rolników w bieżącej kampanii wprowadzono wiele korzystnych zmian, które mają ułatwić korzystanie z aplikacji oraz dostosować obsługę wniosku do obowiązujących przepisów. Wśród udogodnień znalazły się między innymi: wyświetlanie pełnej listy działek rolnych, które znajdują się na działce ewidencyjnej, dodanie tabeli zbiorczej pokazującej podsumowanie zgłoszonej do płatności powierzchni, rozszerzenie wydruków wniosków oraz przeglądów danych, rozszerzenie funkcjonalności dotyczącej wprowadzania i wycofywania zwierząt w ramach płatności do bydła i płatności do krów, rozszerzenie komunikatów prezentowanych podczas wypełniania wniosku, tak aby łatwiej było zrozumieć poszczególne kroki i wiele innych.
Zachęcam do kontaktu z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz z pracownikami Biura Powiatowego ARiMR w Ropczycach, którzy z pewnością pomogą wytłumaczyć sposób postępowania tak aby sprawnie i poprawnie złożyć wniosek przez internet.
Od 29 marca rozpocznie się nabór na Modernizację gospodarstw rolnych. Nabór ten przewidziany jest na obszary A, B oraz C, które związane są z rozwojem produkcji prosiąt (maksymalne dofinansowanie wynosi 900 tys. zł, rozwojem produkcji mleka krowiego (wysokość wsparcia może wynieść do 500 tys. zł) oraz rozwojem produkcji bydła mięsnego (wysokość wsparcia może wynieść do 500 tys. zł).
Do inwestycji, które mogą podlegać dofinansowanie w ramach tej operacji zaliczamy: budowę, przebudowę, remont połączony z modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do zwierzęcej produkcji rolnej, dodatkowo finansowane także będą koszty związane z przygotowaniem dokumentacji technicznej, sprawowaniem nadzoru inwestorskiego oraz kierowaniem robotami budowlanymi.
Dodatkowo wprowadzono także wiele korzystnych zmian, które związane są: dokumentowaniem stażu pracy przez młodych rolników, ustalaniem wielkości ekonomicznej gospodarstwa, doprecyzowaniem definicji maszyn tego samego rodzaju lub przeznaczenia oraz po raz pierwszy w tym obszarze będzie możliwość dofinansowania maszyn związanych z produkcją zwierzęcą.
Wnioski o przyznanie pomocy będzie przyjmował Podkarpacki Oddział Regionalny ARiMR. Dokumenty aplikacyjne można składać osobiście, przez upoważnioną osobę lub przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej.
Zachęcam do korzystania ze strony internetowej www.arimr.gov.pl, a w razie pytań jestem także do dyspozycji pod adresem mailowym t.nowakowski@poczta.pl. WyW kolejnych artykułach poruszę temat naborów dla działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw” wraz z korzystnymi zmianami związanymi z wymogiem ubezpieczenia w KRUS oraz działania „Premia dla młodych rolników” wraz ze zwiększeniem kwoty dofinansowania.
 
Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email