Zdrowie: Kwitnie dziurawiec. Jakie ma właściwości lecznicze i jak go wykorzystywać?

Zdrowie: Kwitnie dziurawiec. Jakie ma właściwości lecznicze i jak go wykorzystywać?

Dziurawiec od wieków stosowany był jako roślina lecznicza. Występuje powszechnie niemal na całym świecie, w Polsce na całym jej obszarze. Ziele dziurawca można kupić w aptekach i sklepach zielarskich, cieszy się ono dużą popularnością ze względu na swoje korzystne dla zdrowia właściwości. Na co może pomóc napar z dziurawca?

Dziurawiec  jest rośliną wieloletnią, rosnącą w wielu zakątkach świata. W Polsce rośnie niemal wszędzie – na leśnych polanach, łąkach, terenach podmiejskich. Jego liście mają kształt elipsy i charakterystyczne kropki, to niewielkie gruczoły zawierające olejki eteryczne. Roślina ta kwitnie od czerwca do końca sierpnia, dając kwiaty barwy żółtej.

Dziurawiec znalazł zastosowanie jako roślina lecznicza już setki lat temu. Przez wieki stosowano go w leczeniu ran i oparzeń, różnego pochodzenia wrzodów, problemów trawiennych, a także schorzeń układu oddechowego i moczowego. Zauważono również jego korzystne działanie uspokajające i kojące nerwy. Obecnie w ziołolecznictwie używa się młodych pędów dziurawca oraz jego kwiatów. Przygotowuje się z nich ekstrakty wodno-etanolowe, suche ekstrakty, a także susz wykorzystywany do zaparzania.

Właściwości lecznicze dziurawca wynikają z zawartych w jego pędach i kwiatach substancjach aktywnych. Roślina ta zawiera hyperycynę (czerwony barwnik) i flawonoidy będące silnymi przeciwutleniaczami (w tym: flawonole, flawony, glikozydy i biflawonoidy), działający moczopędnie hyperozyd, rutynę i kwercetynę, które uszczelniają naczynia włosowate oraz garbniki o właściwościach bakteriostatycznych i przeciwbiegunkowych. Ponadto zawarta w nasionach dziurawca hyperforyna działa antybiotyczne. Hyperycyna w połączeniu z promieniami UV zwiększa wydolność układu hormonalnego, leczy stany lękowe i nerwicowo-depresyjne.

W dziurawcu obecne są także kwasy fenolowe, olejki eteryczne, karotenoidy, kwasy (m.in. laurynowy, palmitynowy, nikotynowy, stearynowy), witamina A i C, pektyny oraz cholina.

Dodatkowe działanie lecznicze :

  1. Korzystny wpływ na układ nerwowy
  2. Pomoc przy podrażnieniach skóry
  3. Remedium na ból brzucha

Choć dziurawiec może być korzystny dla naszego zdrowia, należy stosować go ostrożnie ze względu na szkodliwe interakcje. Zawarta w dziurawcu hyperycyna może wywoływać reakcje fototoksyczne, dlatego powinny go unikać osoby z nadwrażliwością na światło słoneczne, o bardzo jasnej karnacji oraz z chorobowymi zmianami skórnymi. Ponadto przyjmując dziurawiec w dowolnej formie należy zrezygnować z intensywnej ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ grozi to przebarwieniami skórnymi, a nawet poparzeniami. Zioło to nie jest wskazane w przypadku znacznego uszkodzenia wątroby i bardzo wysokiej gorączki.

Przygotowanie naparu z dziurawca nie wymaga wiele czasu. Do tego celu można wykorzystać herbaty ziołowe w saszetkach  lub sypki susz – ziele dziurawca. Susz należy zalać gorącą, ale nie wrzącą, wodą i zaparzać przez 5 – 10 minut. W przypadku niestrawności napar najlepiej pić po zjedzeniu posiłku, aby pobudzić układ trawienny do pracy i zapobiegać wzdęciom. Jeżeli zależy nam na jego właściwościach uspokajających, warto po niego sięgnąć wieczorem. Filiżankę naparu z dziurawca można pić do trzech razy w ciągu dnia.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email