Zdrowie: Prozdrowotne właściwości imbiru

Zdrowie: Prozdrowotne właściwości imbiru

Zastosowanie imbiru w kuchni jest powszechnie znane. Posiada walory nie tylko kulinarne, ale przede wszystkim lecznicze. Jeśli nawet nie przepadamy za jego smakiem, warto się przekonać do jego systematycznego używania dla własnego zdrowia.

W kłączu imbiru znajduje się wiele wartościowych substancji. Najważniejszą z nich jest olejek eteryczny, znajdują się w nim takie związki, jak zingiberen, kurkumen i b-bisabolen. Głównym nośnikiem zapachu jest zingiberol, zaś za smak imbiru odpowiedzialne sągingerole. Imbir to źródło potasu, magnezu, fosforu, wapnia i sodu, a także innych pierwiastków. Imbir zawiera również witaminę C, a także fitosterolę, które usprawniają gospodarkę lipidową organizmu.

Imbir uważany jest za skuteczny środek przeciwzapalny. Wyciąg z imbiru może działać przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a także hamować rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Imbir często polecany jest jako naturalny sposób na przeziębienie oraz wzmocnienie odporności organizmu.

Zalecany jest również jako naturalny środek na wymioty oraz w łagodzeniu porannych mdłości u kobiet w ciąży, a także u pacjentów w trakcie chemioterapii.

Kolejnym dobroczynnym dla organizmu efektem działania imbiru jest obniżenie ciśnienia. Systematyczne spożywanie imbiru zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych i tętnicach. Zmniejsza on także poziom złego cholesterolu we krwi i wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe.

Zawarte w imbirze związki działają żółciopędnie i pobudzają  metabolizm w przewodzie pokarmowym, dlatego polecany jest jako sposób na niestrawność i przejedzenie. Imbir sprzyja spalaniu tłuszczu, trawieniu węglowodanów i wydzielaniu insuliny, czyli przy wszystkich istotnych procesach związanych z ilością tłuszczu w organizmie.

Spożywanie imbiru daje także inne, pozytywne efekty, do których zalicza się między innymi neutralizacja nieświeżego oddechu, działanie przeciwgrzybiczne, poprawa koncentracji, zwalczanie trądziku, łagodzi objawy intensywnej migreny, posiada właściwości rozgrzewające (szczególnie dobrze wpływają na organizm herbaty z imbirem i miodem w okresie jesienno-zimowym)

Imbir można kupić w postaci świeżej, marynowany, suszony oraz sproszkowany. Najlepszy smak ma świeży imbir. Można go poszatkować, zemleć, pokroić na plastry lub zetrzeć na tarce.

Najbogatszy smak i najwięcej włókien ma środek kłącza imbiru. Imbir należy szatkować w kierunku, w jakim ułożone są włókna. Plasterki świeżego imbiru można położyć na sałacie albo ugotować i przyrządzić łagodzący napar.

Suszony lub sproszkowany imbir to doskonała przyprawa do każdego dania oraz składnik pysznej marynaty. Imbir konserwowy doskonale komponuje się z daniami kuchni azjatyckiej.

Herbatki z imbirem i innych produktów  nie należy podawać dzieciom poniżej 12  miesiąca życia. Spożywanie imbiru nie jest wskazane dla osób chorujących na wrzody żołądka lub dwunastnicy oraz refluks żołądkowy, obecne w imbirze substancje drażnią bowiem śluzówkę przewodu pokarmowego.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email