Maleje poziom bezrobocia w powiecie rzeszowskim. Stopa bezrobocia w czerwcu w powiecie rzeszowskim wynosiła 7,3 procent i wskaźnik ten był niższy od średniej w województwie wynoszącej 8,2 proc. Dla porównania, na koniec kwietnia 2024 roku bezrobociem dotkniętych było w powiecie 7,4 proc. mieszkańców powiatu w wieku produkcyjnym, zaś w styczniu 7,8 proc.
W czerwcu w powiecie rzeszowskim zarejestrowanych było 4423 bezrobotnych, w tym 2117 kobiet. Dla porównania, w maju liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 4469 (w tym 2118 kobiet), zaś w styczniu 2024 – 4760 (w tym 2292 kobiety). Większość z nich to osoby z krótkim stażem pracy (poniżej pięciu lat lub osoby, które w ogóle wcześniej nie pracowały) oraz z niższym wykształceniem. Jednocześnie w I półroczu 2024 roku zostało zgłoszonych do Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie ponad 800 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej.
– 𝑊𝑎𝑙𝑘𝑎 𝑧 𝑏𝑒𝑧𝑟𝑜𝑏𝑜𝑐𝑖𝑒𝑚 𝑡𝑜 𝑗𝑒𝑑𝑒𝑛 𝑧 𝑝𝑟𝑖𝑜𝑟𝑦𝑡𝑒𝑡𝑜́𝑤 𝑃𝑜𝑤𝑖𝑎𝑡𝑢 𝑅𝑧𝑒𝑠𝑧𝑜𝑤𝑠𝑘𝑖𝑒𝑔𝑜 𝑜𝑑 𝑝𝑜𝑐𝑧𝑎̨𝑡𝑘𝑢 𝑗𝑒𝑔𝑜 𝑖𝑠𝑡𝑛𝑖𝑒𝑛𝑖𝑎. 𝑆𝑝𝑎𝑑𝑒𝑘 𝑏𝑒𝑧𝑟𝑜𝑏𝑜𝑐𝑖𝑎 𝑡𝑜 𝑤 𝑑𝑢𝑧̇𝑒𝑗 𝑚𝑖𝑒𝑟𝑧𝑒 zasługa świetnie działającego 𝑃𝑜𝑤𝑖𝑎𝑡𝑜𝑤𝑒𝑔𝑜 𝑈𝑟𝑧𝑒̨𝑑𝑢 𝑃𝑟𝑎𝑐𝑦 𝑎𝑘𝑡𝑦𝑤𝑛𝑖𝑒 𝑤𝑠𝑝𝑖𝑒𝑟𝑎𝑗𝑎̨𝑐𝑒𝑔𝑜 𝑜𝑠𝑜𝑏𝑦 𝑝𝑜𝑠𝑧𝑢𝑘𝑢𝑗𝑎̨𝑐𝑒 𝑧𝑎𝑡𝑟𝑢𝑑𝑛𝑖𝑒𝑛𝑖𝑎, a 𝑡𝑎𝑘𝑧̇𝑒 działań bezpośrednio 𝑝𝑜𝑑𝑒𝑗𝑚𝑜𝑤𝑎𝑛𝑦𝑐ℎ 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑧 𝑃𝑜𝑤𝑖𝑎𝑡 𝑛𝑎 𝑟𝑧𝑒𝑐𝑧 𝑡𝑤𝑜𝑟𝑧𝑒𝑛𝑖𝑎 𝑛𝑜𝑤𝑦𝑐ℎ 𝑚𝑖𝑒𝑗𝑠𝑐 𝑝𝑟𝑎𝑐𝑦. 𝐶𝑖𝑒𝑠𝑧𝑒̨ 𝑠𝑖𝑒̨, 𝑧̇𝑒 𝑒𝑓𝑒𝑘𝑡𝑦 widać. 𝐵𝑒𝑧𝑟𝑜𝑏𝑜𝑐𝑖𝑒 𝑠𝑦𝑠𝑡𝑒𝑚𝑎𝑡𝑦𝑐𝑧𝑛𝑖𝑒 𝑚𝑎𝑙𝑒𝑗𝑒 – mówi Krzysztof Jarosz Starosta Rzeszowski.
Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie prowadzi m.in. pośrednictwo pracy, poradnictwo, organizuje giełdy pracy, szkolenia bezrobotnych. W I półroczu 2024 roku około pół tysiąca osób w powiecie skorzystało z różnych form aktywnego przeciwdziałania bezrobociu (staże, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundacje kosztów zatrudnienia, szkolenia itp.)
Władze Powiatu walczą z bezrobociem także tworząc na swoim terenie sprzyjające warunki do rozwoju przedsiębiorczości i inwestowania. Przekłada się to realnie na zwiększanie liczby miejsc pracy.
Sztandarowym przykładem, dostrzeganym w całym kraju, jest stworzony od podstaw przez Powiat Rzeszowski Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko. Zainwestowało tu 40 firm branży lotniczej, e-mobilności, automatyki przemysłowej, budowlanej, handlowej, odzieżowej, kosmetycznej, medycznej, metalowej. Wśród nich są znani na całym świecie producenci i dystrybutorzy. Wartość dotychczasowych inwestycji to ok. 2,5 miliarda złotych. Dotychczas pracę w strefie znalazło około 2,5 tysiąca osób, docelowo ma być to 4,5 tysiąca miejsc pracy.