Biznes: 100-lecie Portu Gdynia na srebrnej monecie NBP

Biznes: 100-lecie Portu Gdynia na srebrnej monecie NBP

Narodowy Bank Polski informuje, że od 14 września br. dostępna jest nowa moneta kolekcjonerska „100-lecie Portu Gdynia”. Srebrna moneta o nominale 20 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 12 000 sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 290 zł. Moneta jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 38,61 milimetra i masę 28,28 grama, jest oksydowana i ma elementy wykonane z transparentnej żywicy.

Moneta upamiętnia powstanie gdyńskiego portu. Projekt portu powstał po tym, jak w 1920 r., kilka miesięcy po uroczystości zaślubin Polski z morzem, Ministerstwo Spraw Wojskowych oddelegowało inż. Tadeusza Wendę do wyznaczenia dogodnej lokalizacji pod budowę przyszłego portu. Wybór padł na Gdynię. Najpierw powstał Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków, a następnie inżynier Wenda przygotował koncepcję portu właściwego o zdolności przeładunkowej 6 mln ton. Kolejnym krokiem było  przyjęcie 23 września 1922 r. przez Sejm RP ustawy o budowie portu w Gdyni. Datę podjęcia uchwały przyjmuje się za formalny początek Portu Gdynia.

Na rewersie monety widnieje popiersie Tadeusza Wendy wykonane na podstawie fotografii portretowej z 1918 r. Na pierwszym planie ukazano fragmenty portalu dźwigu bramowego o ażurowej konstrukcji, używanego w czasach Wendy i obecnie. Dźwigi w tle to urządzenia współczesne.

Na awersie monety, poza obowiązkowymi elementami jak nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, widnieje plan gdyńskiego portu. Jako wzór posłużył projekt Tadeusza Wendy, sporządzony prawdopodobnie ok. 1936 r. Plan ukazuje stan portu na ten rok, a także Kanał Przemysłowy (który ostatecznie nigdy nie powstał), część magazynów portowych oraz nabrzeży i basenów, które zamierzano wybudować w kolejnych latach.

26 października 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrne monety o nominale 10 zł każda z serii „Wielcy polscy ekonomiści” – „Władysław Zawadzki” oraz „Michał Kalecki”.

Więcej informacji można znaleźć w folderze numizmatycznym.

Materiał wideo Monety NBP: „100-lecie Portu Gdynia” – YouTube

Wizerunek monety w wysokiej rozdzielczości: Monety okolicznościowe.

***

Emisja monet kolekcjonerskich i okolicznościowych stanowi okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Monety kolekcjonerskie są wykonywane ze złota oraz srebra i często uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów,  np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub poprzez zastosowanie technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych w metodą tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego. Monety kolekcjonerskie są pakowane w kapsuły i umieszczane w kolekcjonerskim etui, do którego jest dołączany certyfikat.

Monety okolicznościowe w standardzie obiegowym i wartości nominalnej 5 zł są wykonane ze stopu MN 25 (pierścień) oraz CUAl6Ni2 (rdzeń).

Wszystkie monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał. Niezależnie od wysokości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży monety kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *