Biznes: Kto otworzy sklep w niedzielę niehandlową

Biznes: Kto otworzy sklep w niedzielę niehandlową

Sklep w niedziele otworzy ten, kto ma działalność usługową wpisaną jako przeważającą.

Sąd Najwyższy uznał w minioną środę, że rozumienie pojęcia „przeważająca działalność” sklepu przy ocenie dopuszczalności zwolnienia z zakazu niedzielnego handlu obejmuje rodzaj działalności zawarty we wpisie do rejestru.

– Skoro ustawodawca wprowadza w akcie prawnym tzw. definicję legalną, czyli mówi wprost, jak rozumieć określone pojęcie, trzeba mieć na uwadze zasadę ścisłego rozumienia przepisów – mówił w uzasadnieniu Jacek Błaszczyk, sędzia Sądu Najwyższego. Dodał również, że ma to duże znaczenie w przypadku przepisów wpływających na odpowiedzialność karną.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta pojęcie „przeważająca działalność” definiuje rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.

– Oznacza to, że zwrot „przeważająca działalność” musi być rozumiany ściśle, to jest zgodnie z definicją wynikającą z tego przepisu – mówił sędzia Błaszczyk.

W związku z powyższym Izba Karna Sądu Najwyższego odmówiła podjęcia uchwały.

O rozwianie pojawiających się wątpliwości SN poprosił Sąd Rejonowy w Słupsku, który był w trakcie rozpatrywania sprawy przedsiębiorcy obwinionego o złamanie zakazu handlu. Państwowa Inspekcja Pracy złożyła wniosek o ukaranie M.B. Zarzucała mu wówczas, że jako prezes zarządu G., sprzeciwił się zakazowi handlu, w niedzielę 22 września 2019 r. powierzył kilku, wybranym pracownikom wykonywanie pracy w podległych sklepach.

Sąd uniewinnił obwinionego od zarzucanego mu czynu. Słupski sąd, do którego trafiło odwołanie PIP, nabrał wątpliwości, czy pojęcie „przeważająca działalność” powinno się interpretować w taki sposób, że rozstrzygające jest samo złożenie wniosku o wpis do rejestru zawierającego zwolnioną z zakazu handlu w niedzielę działalność. Powiadomił dodatkowo, że „znaczenie ma rzeczywisty obraz działalności gospodarczej, jako zwalniający od zakazu handlu w niedziele i święta”.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.