Biznes: Perspektywy dla domów do 70 metrów

Biznes: Perspektywy dla  domów do 70 metrów

Rząd zapowiedział, że będzie można budować domy o powierzchni do 70 mkw. bez zezwolenia. Projekty tego typu nieruchomości udowadniają, że nawet tak niewielki dom może wyglądać okazale i spełniać swoje funkcje. Szczególnie jeśli w projekcie przewidzimy taras.

Premier Morawiecki przekonuje, że nowe przepisy do małych domkach pozwolą Polakom szybko realizować marzenia. Jak będzie w rzeczywistości ? Polacy mogą się zderzyć z trudną rzeczywistością w branży budowlanej. W urzędach trzeba czekać miesiącami, a budowlańcy mają coraz bardziej odległe terminy.

Eksperci nie mają wątpliwości, że koszty budowy tradycyjnego domu nie należą do najniższych. Portal KB koszt budowy domu parterowego do powierzchni 100 mkw. ocenia na ok. 300 tys. zł. (stan deweloperski).

Nie oznacza to jednak, że na rynku nie można znaleźć ofert w znacząco niższych cenach. Portal ZbudujDomSam przekonuje, że dom do 70 mkw. można mieć za… 56 tys. zł.

Rząd przyjął projekt, który ma pozwolić budować domki do 70 metrów kw. bez pozwolenia.

– To nowy rozdział w historii polskiego budownictwa, napisany w duchu wolności i prywatności – zachwalał premier, dodając, że Polacy szybko będą mogli zrealizować swoje marzenia o własnym domku.

Jednak czy dom do 70 metrów będzie można zbudować szybko i tanio? Spytaliśmy o to ekspertów i budowlańców. Jedni i drudzy mówią, że budowa domu, nawet małego, to dziś nie lada wyzwanie. I że wielu Polaków zderzy się z szarą rzeczywistością branży budowlanej.

Pierwszym problemem, według ekspertów, są już same przepisy. Premier podkreśla, że dom na zgłoszenie będzie można wybudować tam, gdzie istnieje plan zagospodarowania. – Kłopot w tym, że takich wolnych gruntów jak na lekarstwo, zwłaszcza w okolicach dużych miast – mówi Mariusz Kurzac, dyrektor zarządzający Cenatorium.

Zwykle ta procedura trwa miesiącami, to nie dzieje się szybko – komentuje Kurzac.

– To może być faktycznie zimny prysznic dla wielu entuzjastów małych domków – przyznaje pracowniczka jednej z dużych firm budowlanych.

Przedstawiciele branży budowlanej mówią jednak, że na wszystkich tych, którzy chcą stawiać mały domek według nowych przepisów, może czekać znacznie więcej pułapek.

Pierwsza to dostępność ekip budowlanych. Na rynku jest boom, więc na wolne terminy trzeba czekać miesiącami.

Jeszcze większym zagrożeniem są materiały budowlane. – Na ten moment po prostu nie można stwierdzić, ile one będą kosztowały w przyszłym roku.

Czy więc jest szansa, by szybko i względnie tanio zbudować dom na bazie nowych przepisów? Przedstawiciele branży przyznają, że w oparciu o tradycyjne budownictwo nie będzie to łatwe.

Wyjściem mogą być domki modułowe – stosunkowo proste konstrukcje, które są stawiane z gotowych elementów. Takie budynki się stawia bez fundamentów, więc wszystko idzie zdecydowanie szybciej.

– Czas oczekiwania w takim przypadku to 3-4 miesiące – mówią nam przedstawiciele firmy Damir. Z kolei w firmie Hausformator słyszymy, że termin realizacji może wynieść i 3 miesiące.

Stosunkowo krótko się też czeka na realizację domów drewnianych. – Jeśli zainteresowanie 70-metrowymi domkami będzie bardzo duże, to pewnie firm oferujących alternatywy dla klasycznego budownictwa będzie coraz więcej – uważa Kurzac.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email