Biznes: Polskie banknoty obiegowe na monetach kolekcjonerskich NBP

Biznes: Polskie banknoty obiegowe na monetach kolekcjonerskich NBP

Narodowy Bank Polski informuje, że  21 czerwca wyemitował serię monet kolekcjonerskich „polskie banknoty obiegowe”. Zestaw monet kolekcjonerskich wyemitowano w nakładzie do 3 000 sztuk i będzie można go nabyć w cenie 3 800 zł w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Stylizowane wizerunki banknotów będących obecnie w obiegu zostaną zaprezentowane na srebrnych monetach kolekcjonerskich o nominałach: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł i 500 zł. Monety o nominałach 10-200 to upamiętnienie wprowadzonej do obiegu, po denominacji, w 1995 roku serii banknotów z wizerunkami władców Polski. Dodatkowo w skład zestawu weszła również moneta 500 zł z wizerunkiem banknotu 500 zł wprowadzonego do obiegu w 2017.

„Zestaw zawiera stylizowane wizerunki banknotów będących obecnie w obiegu. Dostępne są wszystkie nominały, jakimi się obecnie posługujemy: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł oraz 500 zł, od Mieszka I po Jana III Sobieskiego. Zestaw monet kolekcjonerskich będzie dostępny w sprzedaży w eleganckim drewnianym etui” − powiedziała Barbara Jaroszek, Dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP. „Wszystkie monety zostały wykonane w srebrze o próbie Ag 999. Unikatowość tej emisji podkreśla także fakt, że zestaw jest dostępny w limitowanym nakładzie do 3000 sztuk.” – dodała Jaroszek.

Andrzej Heidrich (1928–2019) współpracę z Narodowym Bankiem Polskim rozpoczął w 1960 r. Przez lata na zlecenie NBP wykonał dziesiątki szkiców i projektów banknotów, jednak dopiero w 1975 r. do obiegu wprowadzony został jego pierwszy, ulubiony zresztą, banknot – 500 zł z Tadeuszem Kościuszką. Andrzej Heidrich zaprojektował serie banknotów „Wielcy Polacy” (funkcjonującą do 1996 r.) oraz „Władcy polscy” (w obiegu od 1995 r. do dzisiaj).

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Wizerunek monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety

***

Narodowy Bank Polski emituje monety okolicznościowe upamiętniające ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu. Do monet okolicznościowych zaliczają się:

  • monety kolekcjonerskie, wykonane z metali szlachetnych – złota lub srebra,
  • monety obiegowe o nominale 5 zł, których pierścień wykonany jest ze stopu MN 25, zaś rdzeń z CuAl6Ni2.

Monety kolekcjonerskie mogą być uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, cyrkonii, szkła lub drewna, nadruki wykonane w technice tampondruku czy nadrukowane obrazy hologramowe.

Monety kolekcjonerskie są bite zazwyczaj stemplem lustrzanym i pakowane w plastikowe kapsuły. Dodatkowo, monety złote umieszczane są w kolekcjonerskim etui, do którego załączony jest certyfikat z informacjami na temat monety. Monety srebrne pakowane są w blistry.

Ze względu na szlachetność i wartość materiałów, z jakich wykonane są monety kolekcjonerskie, ich cena emisyjna jest wyższa niż widniejący na nich nominał. Z kolei monety 5 zł wymieniane są po wartości nominalnej, czyli za 5 zł można otrzymać jedną monetę okolicznościową 5 zł.

Należy pamiętać, iż wszystkie monety okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa nominał umieszczony na awersie. Niezależnie jednak od wysokości nominału, monety te mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa wolny rynek numizmatyczny.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 12 lipca 2022 r. Tego dnia NBP wprowadzi do obiegu monetę kolekcjonerską poświęconą 100. rocznicy odkrycia zespołu pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego „Krzemionki”.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.