Brzozów: Trwa liczenie nietoperzy w regionie.

Brzozów: Trwa liczenie nietoperzy w regionie.

Grotołazi ze Speleoklubu Beskidzkiego przeprowadzili liczenie nietoperzy w sztolniach na Pogórzu Dynowskim w lasach nadleśnictwa Kołaczyce i w liczącym 602 metry tunelu kolejki wąskotorowej w Szklarach k. Dynowa.

Samo liczenie hibernujących nietoperzy to jedynie czynność techniczna, wymagająca pewnej wiedzy i sprawności. Dużo ważniejsze jest formułowanie wniosków, co do ochrony ich ostoi i ograniczenia penetracji jaskiń w okresie zimowym. Przykładem jest tu żelazna krata, która od kilkunastu lat skutecznie broni dostępu do sztolni „Nad Czają I” w Czarnorzekach.

Na Podkarpaciu w liczeniu nietoperzy od lat pomagają speleologom leśnicy. Dzięki współpracy udało się zidentyfikować wiele nowych ostoi tych ssaków. W czasie I spisu nietoperzy w 1999 roku w jaskiniach na terenie lasów Beskidu i Pogórza stwierdzono zaledwie 120 zimujących ssaków. W roku 2002 naliczono ich 149, a w 2003 było to już 238 osobników należących do siedmiu gatunków. Rekordowe dane przyniosła inwentaryzacja przyrodnicza z 2007 roku. Spenetrowano 27 jaskiń i sztolni, w 10 z nich stwierdzono obecność 281 osobników należących do 7 gatunków. Najwięcej, bo 117, naliczono podkowców małych.

,,Z zadowoleniem trzeba stwierdzić, że leśne sztolnie są najspokojniejszym i najbardziej stabilnym zimowiskiem dla nietoperzy, co potwierdza ostatnia wizyta w sztolniach Królewskiej Góry, gdzie naliczyliśmy ponad 150 osobników, głównie mopków, ale były też okazy innych gatunków. Tak naprawdę te zwierzęta zimą za wiele od nas nie oczekują – w zupełności wystarczy, że nie będziemy ich niepokoić. – mówi Tomasz Mleczek”

W najbliższych tygodniach przewidywane są przejścia jaskiń Beskidu Niskiego, gdzie znajdują się zimowiska podkowców małych.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email