Dębica: Do dzieła! Rękodzieła! – Wernisaż prac uczestniczek Spotkań Miłośników Rękodzieła

Dębica: Do dzieła! Rękodzieła! – Wernisaż prac uczestniczek Spotkań Miłośników Rękodzieła

Delikatność ażurowych splotów urzeka, budzi zachwyt oraz niekłamany podziw. Niezwykle rzadko jednak trafiają się okazje, by osobiście poznać twórczynie dzieł zapierających dech w piersiach, zapytać o nurtujące nas szczegóły lub po prostu – dać wyraz swemu uznaniu. Czwartek, 23 maja 2024 r., przyniósł nam szansę zarówno na cieszenie oczu misternością dzieła rąk uczestniczek Spotkań Miłośników Rękodzieła w Dębicy, jak i możliwością poznania historii, skrywającej się w każdej z prac.

Naturalnie, trudno mówić o rękodziele w oderwaniu od jego równie kunsztownych dziejów, łączących się z historią mody oraz obyczajowością, tak zmiennymi i zarazem – tak wiele zdradzającymi. Dlatego też czwartkowy wernisaż w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy dopełniła prelekcja Pani Iwony Poproch, odkrywającej przed słuchaczami tajemnice koronek, dziewiarstwa, makramy i wielu, wielu innych gałęzi rzemieślnictwa. Rękodzieło to stanowi ujmujący mariaż estetyki z niekwestionowanymi walorami użytkowymi, co sprawia, że każdą z prac prezentowanych na wystawie chciałaby się mieć we własnym domu.

Serdecznie zapraszamy tych z Państwa, którzy jeszcze nie zdążyli obejrzeć ekspozycji rękodzieła do Czytelni, gdzie wystawa jest dostępna do 20 czerwca dla wszystkich miłośników, pasjonatów i entuzjastów rękodzieła oraz samych twórców. Zainspirujcie się i do dzieła! Rękodzieła!

Wydaje się, że koronka jako taka jest czymś świetnie znanym każdemu – przynajmniej w jej konwencjonalnym pojmowaniu, jako elementu dekoracyjnego; obecna w domach – jeżeli nie naszych – to naszych przodkiń. Któż z nas nie widział koronkowego obrusu, bieżnika, mankiecików czy kołnierzyków, któż nie zachwycał się oniemiały splendorem haute couture, uświetnianym wielogodzinna pracą koronczarek i hafciarek? Wernisaż wystawy rękodzieła w MiPBP w Dębicy unaocznia, że wbrew powszechnemu mniemaniu, rękodzieło ma się doskonale. Dzięki uczestniczkom spotkań Miłośników Rękodzieła w Dębicy możemy podziwiaćnieprzeliczoną mnogość form wyrazu. Zobaczymy subtelne i przepyszne w swej dekoracyjności serwety, zauroczymy się precyzją maleńkich elementów, zadziwimy wzornictwem odzieży, a także pochylimy nad tym, jak inwencja twórcy może z niepozornej nici czy skrawka tkaniny podarować coś oszałamiającego swą uroda, by stać się bibelotem czy ozdobą.

Wernisaż otworzył wystawę prac wykonanych najróżniejszymi technikami. Pani Iwona Poproch przybliżyła każdą z nich podczas prelekcji, a możliwość bezpośredniego kontaktu z pracami wzbogaciła wykład, zachęcając do zapoznania się z efektem prac rękodzielniczek. Koronka szydełkowa, igłowa –w tym tajemnicza teneryfka, frywolitki, ikoniczna już koronka klockowa: każda z nich eksponująca cierpliwość oraz artyzm stojącej z nią twórczyni to jedynie część z możliwości, jaką oferuje nam rękodzieło. Jego wartość wybrzmiewa jeszcze mocniej dziś, kiedy patriotyzm konsumencki ma tak głębokie znaczenie, a niewątpliwie – przedmioty wykonywane z pełną świadomością swej tożsamości jedynie zyskują.

Po wystąpieniu Pani Iwony publiczność miała przyjemność zasłuchać się w melodiach akordeonów Panów Grzegorza oraz Adama Gawle. Brzmienia akordeonu przywołały moc skojarzeń – poprzez liryczną zadumę i melancholijny uśmiech aż do pogodnego zapatrzenia się w przeszłość i radosnej ochoty na wirowanie w tańcu.

Bardzo dziękujemy wszystkim artystkom, uczestniczkom spotkań Miłośników Rękodzieła w Dębicy. Na wystawie swoje prace prezentują Panie:

 1. Iwona Poproch
 2. Jadwiga Salamon
 3. Teresa Socha
 4. Janina Bal
 5. Bogusława Nykiel
 6. Łucja Lechowicz
 7. Małgorzata Roch
 8. Marta Skórka
 9. Renata Darłak

oraz Uczennice klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 10:

 • Zuzanna Bielańska
 • Kaja Bandrowczak

Pełne podziwu – raz jeszcze dziękujemy!

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email