Dębica: Jesień pełna wiedzy – lekcje języka polskiego w Przystani Świętego Mikołaja

Dębica: Jesień pełna wiedzy – lekcje języka polskiego w Przystani Świętego Mikołaja

W Przystani Świętego Mikołaja niestraszne jesienne chłody i szaruga. W czarownym zaciszu popołudnie wypełniane jest przyjemnością wspólnej nauki. Choć może to wydać się niewiarygodnym, większość wątpliwości bardzo łatwo rozproszyć. Jedyne, czego potrzeba, to cierpliwości i uważności, nieodzownych składników udanych lekcji. Jeżeli dodamy do tego entuzjazm i sumienność uczniów, otrzymać można przepis na zajęcia wręcz idealne. Lekcje w bibliotecznej Przystani są pełne śmiechu i koloru, ponieważ wypełnione one są również przyjemnością tworzenia, równoważąc wysiłek intelektualny z kreatywnym działaniem. W wielobarwnej scenerii, przyozdobionej wykonanymi na zajęciach wielobarwnymi balonikami, dwa razy w tygodniu, omawiane są kolejne tematy, nie zrażając się ogromem nauki, ale z przyjemnością podejmując lingwistyczne wyzwania.

Z Dziećmi i Młodzieżą z Ukrainy spotkania organizowane są dwa razy w tygodniu. Wtorki i czwartki stanowią  synonimy spotkań, podczas których nauce towarzyszy radosna zabawa i niepohamowana wesołość. Jak to możliwe, zapytacie? Otóż dla marzycieli nie istnieje temat, którego nie można byłoby dopełnić urokliwym akcentem, czy to w postaci zgadywanek, tematycznych gier karcianych lub wyklejanek i kolorowanek. Jesienne zajęcia przynoszą mnóstwo frajdy i to zarówno Uczniom, jak i nauczycielce. Trudno bowiem byłoby nie czuć wdzięczności i ekscytacji na samą myśl o lekcjach, podczas których, ucząc się nazw owoców można przyrządzić papierową sałatkę owocową, kuszącą feerią barw albo przywoływać coraz to nowsze niuanse naszych kuchennych receptur równolegle z nauką o warzywach. Podczas gdy młodsi Uczniowie przyrządzali soczystą sałatkę, starsza grupa przygotowała pizzę, wykonaną również z apetycznych papierowych elementów. Dodatkowym zadaniem było opisanie wykorzystanych składników, utrwalające nabyte umiejętności i poszerzające zasób słownictwa. Choć wydawałoby się, że to tematy łudząco oczywiste i łatwe, nic bardziej mylnego. Podczas każdej lekcji odkrywanych jest coraz to więcej fascynujących zbieżności i równie intrygujących ciekawostek. Nie zabrakło również lekcji, poświęconej rodzinom i opisywaniu oraz przedstawianiu krewnych.

Lekcje o owocach i warzywach przywiodły do rozmów na całkiem poważny, ponieważ powszedni, a zatem potrzebny w codziennym życiu temat, jakim są produkty spożywcze: nabiał, pieczywo, różne gatunki wędlin i ryb. Stąd z kolei znów bardzo blisko do kuchni, w której przyrządzane są ulubione śniadania. Podczas każdych zajęć Dzieci z wielką chęcią dzielą się tym, co kochają najbardziej, opowiadając o tym, co uwielbiają, a czego, niestety, w Polsce im brakuje. Co ciekawe, Uczniom towarzyszą również Mamy, z niebywałym zainteresowaniem i skupieniem krok po kroku wkraczających w świat języka polskiego, pragnąc pogłębiać swą wiedzę i umiejętności. Wspólne lekcje należą do szczególnie poruszających, stanowiąc wyraziste świadectwo macierzyńskiej miłości i zarazem dążeniu ku wiedzy, niezależnie od wszystkiego.

Mając w pamięci doświadczenia z pierwszego etapu wspólnej nauki w Przystani Świętego Mikołaja, nie można mieć wątpliwości, że Dzieci wykorzystują każdego dnia zdobywaną wiedzę, a wspólne lekcje ułatwiają im odnalezienie się pośród rówieśników w polskich szkołach. Szczególne podziękowania należą się Fundacji Świętego Mikołaja za możliwość stworzenia Dzieciom warunków sprzyjających nauce – języka polskiego oraz życia w nowych warunkach.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email