Dziecko: Waloryzacja 500 plus? Bardzo prawdopodobny scenariusz.

Dziecko: Waloryzacja 500 plus? Bardzo prawdopodobny scenariusz.

500 plus jest warte coraz mniej. Świadczenie pożera inflacja, przez którą już w listopadzie wartość dofinansowania na dziecko zmniejszyło swą wartość do 454 zł, dlatego coraz częściej zaczął wracać temat ewentualnej waloryzacji 500 plus. Z ostatnich doniesień mediów wynika, że świadczenie miałoby zostać podniesione w swojej wartości pieniężnej za dwa lata – tuż przed następnymi wyborami.

Świadczenie 500 plus jest wypłacane już od prawie pięciu lat. Przez ten czas realna wartość dofinansowania zdążyła spaść o prawie 50 zł – wyliczał w listopadzie portal money.pl. Siła nabywcza pieniądza w Polsce spada tak szybko, że z każdym rokiem 500 plus będzie warte coraz mniej, przestając tym samym pełnić funkcję realnej pomocy dla rodzin. Jest to prawdziwy problem dla 500 plus, które w ten sposób przestaje być tak istotnym elementem polityki społecznej.

Coraz częściej pojawiają się też informacje, że pierwszą podwyżkę rząd miałby wypłacić za dwa lata – przed następnymi wyborami.

Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych wskazał, że waloryzacja świadczenia jest w większym stopniu decyzją polityczną niż ekonomiczną.

– Biorąc pod rozwagę cel tego programu, czyli wsparcie rodzin w podnoszeniu poziomu życia małoletnich dzieci i łagodzenie zjawiska ubóstwa, waloryzacja powinna być oparta o wskaźnik inflacji. Chodzi bowiem o zakup towarów i usług. Porównanie do idei waloryzacji emerytur nie broni się, gdyż w przypadku emerytur chodzi także o “rekompensatę” utraty zarobków, czego przy 500 plus nie ma. Sposób określenia wskaźnika waloryzacji jest sprawą techniczną, rozwiązań jest tu wiele – powiedział w rozmowie z portalem.

Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju zwrócił uwagę na fakt, że strata dla beneficjentów 500 plus (w związku z obniżeniem wartości pieniądza) oznacza większe oszczędności dla budżetu i podatników. Ekspert zastanawia się jaki wariant mógłby zostać przyjęty przez rząd – czy wskaźnikiem waloryzacji byłaby inflacja, czy wzrost PKB lub wzrost płac.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email