Fundusze Europejskie na tworzenie i rozwój centrów wiedzy o dostępności przy uczelniach

Propagowanie wiedzy o dostępności, w tym projektowania uniwersalnego, oraz współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym mająca na celu wypracowanie innowacyjnych produktów i usług zaspokajających potrzeby o charakterze powszechnym – to główne zadania stawiane przed centrami wiedzy o dostępności. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach środków z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego prowadzi nabór w konkursie, którego efektem ma być utworzenie lub poszerzenie działalności istniejących centrów wiedzy o dostępności.

Centrum wiedzy o dostępności powinno być integralną częścią uczelni, współpracować z innymi jednostkami uczelni, dostosowywać swoje działania do strategicznych celów uczelni i reagować na zmieniające się potrzeby społeczne i rynkowe. Dzięki temu centrum będzie mogło skutecznie realizować swoją misję i przyczyniać się do budowania bardziej dostępnej, inkluzyjnej i zrównoważonej uczelni, działającej w ścisłej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Wsparcie projektowe realizowane w ramach centrum wiedzy o dostępności ma być kierowane do podmiotów zainteresowanych zdobyciem lub poszerzeniem wiedzy w zakresie poprawy dostępności przestrzeni, obiektów, produktów i usług dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, z uwzględnieniem zasad projektowania uniwersalnego.

„Chcemy, aby działania zaplanowane do realizacji w projektach prowadziły do wypracowania standardów lub wzorców produktów lub usług w zakresie dostępności i projektowania uniwersalnego w dziedzinach, w których centra się specjalizują. Centra mają być również ośrodkami doradztwa w zakresie tworzenia rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami” – powiedział prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach projektu przewidziana jest realizacja takich działań, jak utworzenie centrum lub poszerzenie działalności istniejącego już centrum o dziedziny, które dotychczas nie były przedmiotem jego zainteresowania, współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym uczelni, prowadzenie analiz w obszarze dostępności, w tym projektowania uniwersalnego, prowadzenie punktu informacyjno-konsultacyjnego dla podmiotów zewnętrznych oraz upowszechnianie zasad dostępności.

Uczelniane centra wiedzy

Nabór w konkursie „Centra wiedzy o dostępności” potrwa do 13 grudnia br. O dofinansowanie mogą ubiegać się uczelnie, które nie znajdują się w procesie likwidacji – każda z nich może złożyć tylko jeden projekt w konkursie. Projekt obowiązkowo ma być realizowany w partnerstwie z co najmniej jednym podmiotem z otoczenia społeczno-gospodarczego a intencją partnerstwa jest budowanie i rozwijanie interdyscyplinarnego podejścia do projektowania uniwersalnego, a także wykorzystanie w działalności Centrum wiedzy i praktycznego doświadczenia partnerów.

„Realizacja projektu w partnerstwie musi mieć swoje uzasadnienie merytoryczne i służyć budowaniu interdyscyplinarności w obrębie jednego centrum. Dzięki takiej współpracy powinna powstać wartość dodana, niemożliwa do osiągnięcia w przypadku działań podejmowanych indywidualnie lub poprzez zlecanie działań podmiotom zewnętrznym” – dodaje dyrektor Jerzy Małachowski.

Budżet całego konkursu to 100 mln zł. Maksymalna wartość projektu każdego wnioskodawcy to 5 mln zł., a czas realizacji projektu nie może przekroczyć 36 miesięcy.

Kontynuacja dobrych wzorców

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w 2020 roku przeprowadziło pilotażowe działanie ze środków Funduszy Europejskich – programu Wiedza Edukacja Rozwój, w postaci konkursu na utworzenie centrów wiedzy o dostępności w wybranym z pięciu obszarów: architektura, urbanistyka i budownictwo; transport i mobilność; cyfryzacja i komunikacja; design i przedmioty codziennego użytku; zdrowie. W jego efekcie wybrano do dofinansowania cztery projekty: Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytetu Szczecińskiego, Politechniki Opolskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej im Jarosława Dąbrowskiego. Ewaluacja konkursu pozwoliła na lepsze dostosowanie obecnego naboru do faktycznych potrzeb rynku w obszarze projektowania uniwersalnego.

Nabór „Centra wiedzy” o dostępności realizowany jest ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego w ramach Priorytetu 3 – Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami.

Więcej informacji o naborze znajduje się na stronie NCBR: https://www.gov.pl/web/ncbr/centra-wiedzy-o-dostepnosci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *