Jarosław: Lwów Stanisława Lema

Jarosław: Lwów Stanisława Lema

W najbliższą środę, 3 sierpnia 2022 o godzinie 18:00 w Wielkiej Izbie Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbędzie się spotkanie autorskie z Mariuszem Olbromskim (tekst) i Anną Gordijewską (fotografie) – autorami albumu „Lwów Stanisława Lema”. Wydawcą albumu jest Biblioteka Kuriera Galicyjskiego.

Spotkanie stanowić będzie niezwykłą podróż na Kresy – do rodzinnego miasta jednego z najwybitniejszych pisarzy science fiction. Wraz z naszymi przewodnikami odwiedzimy miejsca we Lwowie szczególnie związane z dzieciństwem i młodością autora „Solaris” i „Bajek robotów”. Dowiemy się także, jak dorastanie we Lwowie ukształtowało Lema jako filozofa
i futurologa.

Wydarzenie, którego współorganizatorem jest jarosławskie muzeum, jest częścią Festiwalu Dziedzictwa Kresów organizowanego przez Województwo Podkarpackie i Gminę Lubaczów.

Poniżej fragment autorstwa Mariusza Olbromskiego ze wstępu do albumu Lwów Stanisława Lema”:

„Czym jest pamięć? Czy swego rodzaju sejfem czasu, z którego można wyjąć w każdej chwili te same fakty, odczucia, zdarzenia? Nie. We wstępie do Wysokiego Zamku, prozy autobiograficznej, Stanisław Lem pisze, że jego „rysopis pamięci” jest niepełny i w jakimś sensie autor sam dla siebie jest Sfinksem. Wyznaje: „Widzę teraz, jak bardzo nie udało mi się urzeczywistnić pierwotnego zamiaru, z którym brałem się do pisania – aby zawierzyć pamięci, pójść posłusznie pod jej komendę, a nawet powściągając refleksje, wysypać z niej jak z garnka na stół wszystko”. Właśnie czas, jego upływ, jego meandry, bieg i nawroty, zmaganie się z nim jako siłą niszczącą, jest jednym z ukrytych bohaterów tej prozy, pełnej refleksji, wspomnień o drobnych i ważnych zdarzeniach. Przywołań miejsc słynnych, ale też i mało znaczących w powszechnym mniemaniu. Wspomnień osób najbliższych, przyjaciół i tych postaci spotkanych tylko raz i przypadkowo. […] Książka ta jest meandryczną opowieścią o wzrastaniu fizycznym, a przede wszystkim intelektualnym, o poznawaniu świata przez młodego lwowianina w rodzinnym domu i mieście, które do końca życia uważał za najpiękniejsze na świecie”.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.