Jarosław: Trzy Bramy - Jarosławski Festiwal Historyczny

Jarosław: Trzy Bramy - Jarosławski Festiwal Historyczny

Wydarzenie potrwa od 16 września do 2 października 2022 r. i obejmie cykl popularno-naukowych wykładów, warsztaty gwary lwowskiej, jidysz i kaligrafii, a także spacer śladami jarosławskiej secesji. Dodatkowo festiwalowi towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana wystawa plenerowa. Wydarzenie zakończy koncert C.k. Kapeli zatytułowany „Walc, sztajer, kołomyjka”. Wstęp na wykłady i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Nazwa wydarzenia nawiązuje do trzech historycznych bram miasta.

Celem festiwalu jest upowszechnianie wiedzy historycznej w jej wymiarze lokalnym, zakorzenionym w historii Polski. W swej warstwie merytorycznej pierwsza edycja festiwalu skupiać się będzie na czasach przełomu XIX i XX wieku. Był to jeden z najważniejszych okresów w dziejach Jarosławia, który przeżył wówczas wielki „bum rozwojowy”. Okres ten zbiega się w czasie z rozkwitem takiej formy komunikacji jaką była pocztówka.

Postanowiliśmy zgłębić ten temat i poszerzyć spektrum zainteresowań na różnorodne konteksty, które wiążą się ze światem zastygłym na dawnych pocztówkach i są przez nie ewokowane. Są to zarówno zagadnienia ogólniejsze, polityczne, zagadnienia kulturalne, ale też te związane z codziennością mieszkańców Jarosławia przełomu XIX i XX wieku.

Celowo mówimy tu o „mieszkańcach Jarosławia” nie zaś po prostu o „jarosławianach”. Takie przesunięcie akcentu pozwala nam dostrzec niezwykłą, wielonarodową społeczność złożoną z Polaków, Rusinów, Żydów, ale też z rekrutów i oficerów ze wszystkich stron ówczesnego cesarstwa austro-węgierskiego, którzy przybywali do ulokowanego w mieście garnizonu.

Karty pisane w języku niemieckim, pobudzają do stawiania pytań o relacje Polaków do władz zaborczych. Opisy koszarowego życia (również po czesku czy węgiersku) pozwalają pytać o rolę garnizonu w rozwoju miasta i o żołnierską codzienność w przededniu i w trakcie Wielkiej Wojny. „Odkrytki” zapisane „tajemniczym znaczkami” przywołują na myśl społeczność żydowską, niegdyś nieodłącznie związaną z miastem. W ramach festiwalu dowiemy się również co robił w Jarosławiu noblista, Henryk Sienkiewicz, twórca nazwy „pocztówka”?

To tylko niektóre z tematów, których dotkną festiwalowe wydarzenia.

Realizacja festiwalu możliwa jest dzięki otrzymaniu przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich dotacji w ramach programu Muzeum Historii Polski – „Patriotyzm Jutra”.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *