Jarosław: Wizyta niemieckiej i ukraińskiej delegacji w Powiecie Jarosławskim

Jarosław: Wizyta niemieckiej i ukraińskiej delegacji w Powiecie Jarosławskim

16 stycznia 2023 roku w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja zatytułowana “Współpraca międzynarodowa w kontekście wojny na Ukrainie”.

W spotkaniu udział wzięli reprezentanci naszych partnerskich powiatów, m.in. Starosta Salzlandkrei Markus Bauer (Niemcy) oraz Starosta Jaworowski Mykola Romaniuk (Ukrainy) .

W konferencji uczestniczyli również, m.in. Poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan, Wicestarosta Jarosławski Mariusz Trojak, Przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Marian Fedor, Członkowie Zarządu Powiatu Jarosławskiego w osobach: Marek Kisielewicz, Marek Sobolewski oraz Przewodniczący Komisji Promocji, Kultury, Sportu i Współpracy zagranicznej Kamil Dziukiewicz.

Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot powitał zebranych gości i przedstawił prezentację, w której opowiedział jak wyglądała rzeczywistość od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, od dnia 24 lutego 2022 roku. Wspomniał m.in. o funkcjonowaniu hali kijowskiej w Korczowej, środkach finansowych jakie zostały przeznaczone na funkcjonowanie punktu recepcyjnego, transportach humanitarnych, podpisanych międzynarodowych sojuszach oraz współpracy międzynarodowej pod kątem pomocy Ukrainie.

-24 lutego 2022 rok to data, którą zapisała się na kartach historii jako najgorszy dzień w dziejach Ukrainy. To dzień o którym dowiedział się cały świat. Wojna na Ukrainie.  Była to  informacja , która nas zdruzgotała. Bez wahania podjęliśmy wszelkie możliwe działania by pomóc matkom z dziećmi, seniorom, wszystkim tym, którzy szukali schronienia. – mówił Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot

Swoją prezentację również wygłosił Starosta Jaworowski Mykola Romaniuk, który mówił m.in. jak wygląda sytuacja w Jaworowie w trakcie trwania wojny, o brakach w dostawie energii elektrycznej, o ośrodkach tworzonych dla uchodźców oraz ofiarach wojny. Następnie w Centrum Integracji Społecznej w Pawłosiowie została przekazana pomoc naszym ukraińskim partnerom w postaci żywności oraz śpiworów sfinansowana ze środków Powiatu Salzlandkreis.

Na zakończenie zaproszeni goście odwiedzili jeden z ośrodków dla uchodźców w Radymnie prowadzony przez Fundację UNITATEM Poland Welcomes, gdzie dowiedzieli się od Prezesa Fundacji Patrycjusza Gawła o historii powstania ośrodka, funkcjonowania. Wspomniał również o remontach jakie zostały wykonane i jakie są planowane oraz o aktualnych potrzebach uchodźców.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email