Jarosław: Wyjątkowy koncert w jarosławskiej cerkwi

Jarosław: Wyjątkowy koncert w jarosławskiej cerkwi

W ramach współpracy pomiędzy Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich a parafią greckokatolicką w Jarosławiu, w której – jako muzealny obiekt w kulcie – znajduje się cudowna ikona Brama Miłosierdzia, przesyłam kilka informacji na temat koncertu, który w najbliższy poniedziałek (03.10.22) odbędzie się w tutejszej cerkwi.

Koncert jest częścią trasy koncertowej, podczas której artyści zbierają fundusze na potrzeby ofiar agresji rosyjskiej i kultury ukraińskiej.

Występuje uznana i posiadającą ponad stuletnią tradycję Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy im. Heorhija Majborody. Kapela jest najstarszym zespołem Ukrainy. Jej początki sięgają 1918 roku. OD 2009 kieruje nią Jurij Kuracz. Zespół liczy ponad 50 zawodowych muzyków, którzy wykonują utwory tradycyjne i w stylu tradycyjnym, ale nie stronią też od brawurowych aranżacji współczesnej muzyki ukraińskiej.

Bandura – siostra lutni – to instrument stanowiący jeden z symboli Ukrainy, który – jako taki – zakazany był w czasach stalinowskich. 

W razie chęci uzyskania większej ilości informacji kontaktować można się bezpośrednio z księdzem Pawłem Szadym (669342000) – proboszczem parafii Greckokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email