Jasło: Dzień z Ignacym Łukasiewiczem

Jasło: Dzień z Ignacym Łukasiewiczem

Sezon wakacyjny za nami, ale nie oznacza to, że całkowicie rezygnujemy z wydarzeń plenerowych organizowanych w naszym mieście. Już 24 września na jasielskim rynku zapraszamy na „Dzień z Ignacym Łukasiewiczem”. Pod koniec 2021 r. Sejm RP uchwalił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Zapewne większości z Państwa znane są związki Ignacego Łukasiewicza z naszym miastem, w tym położoną nieopodal rynku kamienicą, w której prowadził aptekę.

Dlatego właśnie na płycie rynku od godziny 12.00 zapraszamy do udziału w cyklu przedsięwzięć tworzących to wydarzenie. Pierwszym z nich będzie wspólne malowanie artystycznej kompozycji, prowadzone przez Muzeum Regionalne w Jaśle. Idea narodziła się ze współpracy Muzeum i jednego z jasielskich artystów plastyków – Piotra Betleja. Nie zdradzamy szczegółów właśnie po to, aby sami Państwo przekonali się na czym to wspólne malowanie będzie polegało. Również o godzinie 12.00 będziemy Państwa zachęcać do uczestniczenia w quizie wiedzy o tej wybitnej postaci (i nie tylko), w którym nagrodą będzie drzewko owocowe i to zupełnie nie przypadkowo. A dlaczego Łukasiewicz i drzewko owocowe? Tego również dowiedzą się Państwo w sobotę. Fundatorem drzewek jest PGNiG S.A.

Swój finał na jasielskim rynku znajdzie również, inicjowane przez Jasielski Dom Kultury, przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Jasło – moje miasto mój dom”. Happening kończący trzydniowe warsztaty wyruszy spod JDK już 15.45. Jeśli ktoś marzy o spróbowaniu swoich sił w artystycznych animacjach, to są jeszcze miejsca na bezpłatne warsztaty. Zapraszamy! Szczegóły pod linkiem kliknij tutaj Sobotnie działanie JDK stanowić będzie jeden z elementów realizacji przedsięwzięcia Miasto to JA, którego celem jest m.in.: wzmocnienie wśród mieszkańców poczucia bycia częścią jasielskiej wspólnoty samorządowej (zgodnie z hasłem Miasto Jasło – to Ja), zwiększenie liczby osób utożsamiających się z Jasłem, dumnych z pochodzenia z Jasła, jego dziedzictwa kulturowego i historii czy wybitnych osób związanych z miastem, jak  np. I. Łukasiewicz, pobudzanie związków emocjonalnych z miastem, a także podniesienie aktywności mieszkańców poprzez bezpośredni udział w wielu wydarzeniach nie tylko jako odbiorcy, ale również realizatorzy. Rozwijające się prężnie Jasło to miasto z zadowolonymi i dumnymi mieszkańcami.

Przedsięwzięcie „Miasto to JA” realizowane w ramach projektu  „Jasło – moje miasto, mój dom”  finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Warto przypomnieć, że rok 2022 jest również ustanowiony uchwałą Sejmu RP Rokiem romantyzmu polskiego, stąd jeśli wrzesień kojarzy się Państwu z narodowym czytaniem, to również w sobotę na rynku miejskim czytać będziemy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ta część wydarzenia przygotowana zostanie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i mamy nadzieję, że Państwo dołączycie do wspólnego czytania. Jeśli ktoś z Państwa marzy o spróbowaniu swoich sił w głośnym czytaniu, to serdecznie zapraszamy i czekamy na zgłoszenia do 20 września! Szczegóły pod linkiem: kliknij tutaj

A na zakończenie tego  niezwykłego dnia zaprosimy Państwa o godzinie 18.00 do Jasielskiego Domu Kultury na projekcję filmu pt. „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona). Mamy nadzieję, że ten jakże romantyczny dzień sprawi, że osoba Ignacego Łukasiewicza jeszcze bardziej zapadnie w Państwa pamięci. Do zobaczenia 24 września od godziny 12.00 na płycie jasielskiego rynku.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *