Jasło: Rozpoczęły się zdjęcia do filmu o Rudolfie Weiglu, który wynalazł szczepionkę przeciw tyfusowi

Jasło: Rozpoczęły się zdjęcia do filmu o Rudolfie Weiglu, który wynalazł szczepionkę przeciw tyfusowi

Na Podkarpaciu rozpoczęły się zdjęcia do opowieści o wybitnym biologu – prof. Rudolfie Weiglu. Pod roboczym tytułem „Zwyciężyć tyfus”. Film powstaje w ramach realizowanego przez Telewizję Obiektyw cyklu „Polscy Wizjonerzy”, którego celem jest prezentacja wybitnych Polaków – mężów stanu, wynalazców i przedsiębiorców.

Film powstaje w cyklu „Polscy Wizjonerzy”, którego celem jest prezentacja wybitnych Polaków – mężów stanu, wynalazców i przedsiębiorców. Scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska natomiast za zdjęcia odpowiedzialny jest Mariusz Konopka

Rudolf Weigl to wynalazca pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, prekursor zastosowania owadów, głównie wszy odzieżowej, jako zwierzęcia laboratoryjnego do hodowli bakterii wywołującej tyfus. W 1918 objął kierownictwo w Pracowni do Badań nad Tyfusem Plamistym. Światowy rozgłos przyniosła Weiglowi akcja szczepień przeciw durowi plamistemu w katolickich misjach belgijskich w Chinach. Otrzymał za to odznaczenie papieskie – Order Świętego Grzegorza Wielkiego.

Wielokrotnie jego kandydaturę wystawiano do nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Historię Rudolfa Weigla poznajemy z perspektywy pięcioosobowej rodziny, zamkniętej w domu z powodu pandemii koronawirusa.

W postać Rudolfa Weigla wciela się Aleksander Talkowski. Na ekranie zobaczymy także m.in. Tomasza Stockingera, Mateusza Mikosia, Kamilę Bestry-Kuźmę, Adama Gołąba oraz Kubę Kaszowicza.

Zdjęcia do filmu będą realizowane w Jaśle, sanockim skansenie oraz Żurawicy pod Przemyślem.

Na wiosnę przyszłego roku zaplanowano drugą część zdjęć do  filmu. W rolę dorosłego Rudolfa Weilga wcieli się Artur Dziurman.  

Premierę filmu zaplanowano na jesień 2022 roku.

Film uzyskał dofinansowanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.