Jasło: Wyjątkowe obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Przedszkolu Miejskim

Jasło: Wyjątkowe obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Przedszkolu Miejskim

14 listopada w Przedszkolu Miejskim nr 9 z Oddziałami Specjalnymi i Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle,  miało miejsce niecodzienne wydarzenie.

W małej auli, udekorowanej okolicznościową scenografią, zebrała się cała społeczność przedszkola, Dyrekcja oraz przedstawiciele Rady Rodziców aby wziąć udział w uroczystości z okazji  105 rocznicy odzyskania niepodległości.

Wyjątkowo do grona uczestników dołączył chór  LAURENTI.

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego , włączając się w ten sposób w akcję Niepodległa do Hymnu.

Następnie przedszkolaki zaprezentowały zebranym piosenkę „ Barwy Ojczyste”, ukazującą piękno naszego kraju, które można dostrzec na przestrzeni pór roku. Potem wykonawcy recytowali wiersze wskazujące na nasze symbole narodowe: godło, hymn i flagę.  Najmłodsza grupa brawurowo zaśpiewała piosenkę „Jestem Polakiem” i tą deklaracją rozczuliła uczestników zgromadzenia.

Zebrani mogli też obejrzeć inscenizację i wiersze przybliżające wydarzenia  historyczne sprzed 105 lat. Wykonując piosenkę „Niepodległy kraj” najmłodsi wyrażali radość z odzyskania niepodległości. Poprzez  prezentowane utwory, przedszkolaki  składały  hołd bohaterom i wyrażały wdzięczność obrońcom naszej ojczyzny.  Ciesząc się wolnością dzieci dziękowały przodkom za przekazywane tradycje, obyczaje, polską mowę.

Niezwykle widowiskowy okazał się polski taniec – Krakowiak ,wykonany w tradycyjnych strojach z zachowaniem podstawowych figur.

Wszyscy uczestnicy uroczystości zachęceni  zostali do wyrażania swoich uczuć wobec Ojczyzny  zgodnie z  przekazem „ Kto ma w ręce symbol Polski, nich podniesie w górę go i pomacha nim radośnie. Biel i czerwień – to jest  to !”.

Drugą część uroczystości stanowił koncert w wykonaniu chóru LAURENTI pod batutą Pana Mateusza Gałuszki.  W jego szeregach znajdują się nauczycielki  a sam dyrygent jest akompaniatorem rytmiki  w PM9.  Chór wykonał pięć okolicznościowych pieśni żołnierskich , które towarzyszyły ważnym wydarzeniom naszej historii, krzewiły dycha polskości, wskrzeszały pamięć o dawnych bohaterach, a także zagrzewały do boju.  Były wśród nich znane wszystkim utwory tj. „Warszawskie dzieci” czy „Sanitariuszka Małgorzatka”. Przedszkolakom tak bardzo spodobał się występ  chóru, że konieczny był bis.

Cieszymy się, że mali jaślanie z PM9 mogli uczestniczyć w tak wyjątkowej lekcji patriotyzmu, ubogaconej niezwykłymi przeżyciami duchowymi, takimi jak koncert chóru.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email