Kolbuszowa: Nowoczesny dworzec

Kolbuszowa: Nowoczesny dworzec

Podróżni mogą już korzystać z dworca przy ul. ks. Ruczki w Kolbuszowej. Został on oficjalnie otwarty, co za tym idzie tymczasowe przystanku wzdłuż ulicy ks. Ruczki przestały funkcjonować.

Kolbuszowski dworzec został gruntownie zmodernizowany. Centrum przesiadkowe spełnia standardy dla podróżnych i jest przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, starszych i osób podróżujących z dziećmi.

Przebudowa dotyczyła również budowę zadaszenia nad przystankami i placem manewrowym oraz przebudowę placu dworcowego. Otoczenie obiektu zostało wyposażone w elementy małej architektury i zieleni, miejsca parkingowe na 60 miejsc postojowych, w tym 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych, zamontowano wiatę i stojak na 10 rowerów. 

Dla podróżnych zostały udostępnione: poczekalnia, toalety, pokój dla matki z dzieckiem, mini bar, biletomat. Na dworcu znajduje się świetlica dla młodzieży z punktem bibliotecznym i punkt informacji turystycznej oraz część administracyjna dla obsługi mieszkańców, w której znajdą się pomieszczenia Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, siedziba straży miejskiej, centrum monitoringu miejskiego, a także pomieszczenia dla organizacji pożytku publicznego, Warsztatów Terapii Zajęciowej i pomieszczenia techniczne.


Cały projekt Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej złożony jest z dwóch elementów. Pierwszy to zakup taboru i budowa zaplecza technicznego, drugi to budowa infrastruktury kolejowej wraz z parkingami park and ride.

Koszt całego projektu PKA to 748 mln złotych, w tym 343 mln zł przeznaczone zostanie na inwestycje w tabor, a 405 mln zł na inwestycje infrastrukturalne. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 325 mln złotych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email