Kolbuszowa: Skansen - Propozycja na weekendowy wypad [fotorelacja]

Kolbuszowa: Skansen - Propozycja na weekendowy wypad [fotorelacja]

Na mapie Podkarpacia możemy znaleźć wiele inspirujących i ciekawych miejsc, odnoszących się do tradycji i kultury dawnych mieszkańców. Niewątpliwie jednym z ciekawszych obiektów na terenie północno-wschodniej Polski jest Skansen w Kolbuszowej.

Cały park etnograficzny poświęcono życiu, kulturze i zwyczajom Lasowiaków i Rzeszowiaków. Liczne chaty, wiatraki, młyny wodne i inne zabudowania gospodarcze tworzą malowniczą okolicę, która przyciąga rzesze turystów.

Skansen to urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku. Wędrując po położonym z dala od miejskiego zgiełku miejscu, zobaczysz świat, którego już nie ma. Poznasz frapujące historie mieszkających tu ludzi, zrozumiesz chłopską duszę…

Na niemal 30 hektarach wyeksponowano ponad 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej. Są wśród nich chałupy, budynki inwentarskie, stodoły, spichlerze, maneż, bróg, budynki przemysłów wiejskich, jak młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia, wreszcie budynki użyteczności publicznej – szkoła, karczma i remiza strażacka. Także okazały kościół pw. św. Marka Ewangelisty. Do najstarszych obiektów należą m.in.: dwór z Brzezin z 1753 r., spichlerz dworski z Bidzin z 1784 r., chałupa z Markowej z 1804 r. oraz kościół z Mielca-Rzochowa postawiony w 1843 r.

Budynki przedstawiono w ich naturalnych relacjach i środowisku podobnym do tego, które im kiedyś towarzyszyło. Poszczególne obiekty zestawiono w zagrody według układu siedliska, gdzie powstały, zagrody zaś odtwarzają układy przestrzenne tradycyjnej zabudowy wsi. Znajdują się w naturalnym pejzażu przydomowych ogródków, sadów i pasiek, pól uprawnych, stawów, otoczone nadrzeczną zielenią i lasem. Dopełnieniem ekspozycji są pokazy prac gospodarskich i polowych oraz tradycyjnych rzemiosł.

Większość wnętrz mieszkalnych i gospodarczych urządzonych jest sprzętami właściwymi dla danego miejsca i czasu, które jednocześnie opowiadają o codziennym życiu. Np. w chałupie Kielarów z Markowej zaaranżowano pieczenie chleba, pracę rzeźbiarza i lutnika pokazano w chałupie z Jeziórka, szewca – w chałupie z Żołyni Dolnej, tkacza – w chałupie z Woli Zarczyckiej, zabawkarza – w chałupie z Brzózy Stadnickiej, a przygotowania do wigilii zaaranżowano w chałupie Szylarów z Markowej. Zobrazowano także życie społeczne dawnej wsi w chałupie z Budziwoja mieszkanie działacza i polityka ludowego Jana Sobka z Handzlówki.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce ?

Od momentu utworzenia Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej na jego terenie organizuje się sporo szereg imprez. Dużym zainteresowaniem cieszą się konkursy i kiermasze sztuki ludowej, pokazy pracy tradycyjnych rzemieślników wiejskich oraz wystawy czasowe o różnorodnej tematyce.

Niezwykła kolekcji polega na tym, że budownictwo drewniane prezentowane jest w dosyć unikalny sposób, a mianowicie w naturalnym otoczeniu. Każdy z tych obiektów jest wtopiony w krajobraz i daje obraz dawnej rzeczywistości.

Spacerując po Skansenie ma się wrażenie, że mieszkańcy gospodarstw wyszli gdzieś na chwile…ale wrócą niedługo.

Poniżej galeria:

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email