Kolbuszowa: W Weryni powstaje mural z wizerunkiem patrona szkoły

Kolbuszowa: W Weryni powstaje mural z wizerunkiem patrona szkoły

Na wschodniej ścianie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Weryni powstaje mural. Jest to przedsięwzięcie realizowane we współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Gminy Kolbuszowa.

Wykonawcą muralu jest Arkadiusz Andrejkow. Artysta urodził się w 1985 roku w Sanoku, gdzie również mieszka. Odbył studia na kierunku Edukacja Plastyczna w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku i na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom artystyczny zrealizował w pracowni malarstwa prof. Marka Pokrywki w roku 2010. To uznany artysta, mający w swoim dorobku wiele podobnych prac, malowanych na ścianie lub drewnie. Jest laureatem plebiscytu „Nieprzeciętni”. To plebiscyt Czwórki, adresowany do młodych ludzi, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania, tworzą wyjątkowe rzeczy. Twórca ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych oraz ponad dwadzieścia zbiorowych. Uprawia malarstwo, rysunek i street art. W ramach autorskiego projektu „Cichy Memoriał”, murale wykonuje od 2017 roku. Jego obrazy inspirowane są starymi fotografiami, najczęściej nieżyjących już członków rodzin obecnych właścicieli stodół. W 2020 roku powstało 45 takich prac, na stodołach, szopach i starych chatach. Najwięcej z nich powstało na Podkarpaciu, zwłaszcza w okolicach Sanoka oraz w Bieszczadach.

Mural na ścianie sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Weryni, będzie poświęcony upamiętnieniu jej patrona- majora Józefa Batorego.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.