Kolejna część Biblioteki Poturzyckiej odrestaurowana

Związek Rodowy Dzieduszyckich od 2020 roku prowadzi prace konserwatorskie przy księgozbiorze gromadzonym przez Józefa Kalasantego i Włodzimierza Dzieduszyckich z dawnej Biblioteki Poturzyckiej.

Część tego cennego księgozbioru znajduje się w Naukowej Bibliotece Państwowego Muzeum Przyrodniczego NAN Ukrainy we Lwowie, nieopodal rynku, przy ulicy Teatralnej. Jest to jedna z najstarszych bibliotek na Ukrainie. Powstała ze głównie z części przyrodniczej zbiorów dawnej Biblioteki Poturzyckiej, założonej na początku XIX wieku przez Józefa Kalasantego Dzieduszyckiego (1776 –1847) i uzupełnianej w ciągu wielu lat przez jego syna Włodzimierza Dzieduszyckiego (1825 –1899). Pod koniec XIX wieku liczyła już około 30 tys. tomów.

Prace konserwatorskie przeprowadzone w 2024 roku obejmowały 19 książek i 3 dyplomy. Nad przywróceniem tym cennym obiektom dawnego blasku z dużym zaangażowaniem pracowała konserwator Uliana Romaniv. Nieocenionym wsparciem dla konserwator była Iryna Susułowska – bibliotekarka w Naukowej Bibliotece Państwowego Muzeum Przyrodniczego NAN Ukrainy, która doskonale zna zgromadzony księgozbiór, z wielką łatwością przeszukuje kolejne katalogi, prawie z zamkniętymi oczyma odnajduje książki w labiryntach regałów.

Przeprowadzone prace konserwatorskie pozwoliły wyeksponować piękno naprawianych książek, które jest jeszcze bardziej dojmujące ze względu na przyrodniczy charakter kolekcji. Tak oto piękne karty z ilustracjami ptaków, przeglądem gospodarstwa wiejskiego, opisami historii naturalnej, sztuki łowiectwa czy królestwa natury były oddzielane od bloków, kąpane, oczyszczane, aby można było uzupełnić ubytki powstałe przez lata w zabytkowej materii i na nowo połączyć karty w książki. Proces konserwacji książek jest zawsze dojmujący, gdyż często wymaga ich rozczłonkowania, aby na końcu znowu tworzyły spójną całość.

Rok 2025 będzie miał dla tego cennego księgozbioru – ale też dla całego Związku Rodowego Dzieduszyckich herbu Sas – wyjątkowy wymiar, ponieważ przypada wtedy 200-lecie urodzin Włodzimierza Dzieduszyckiego. Wierzymy, że w tych wyjątkowych okolicznościach będziemy mogli przywrócić dawny blask kolejnej części księgozbioru i Józefa Kalasantego, i Włodzimierza Dzieduszyckiego.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *