5 września w Jarosławiu zorganizowano, z inicjatywy Dominikańskiego Instytutu Historycznego w Krakowie i miejscowego Klasztoru oo. Dominikanów konferencję naukową pt. „Michał nieznany”. Główną postacią obecną w wykładach, dyskusjach i prezentacjach multimedialnych był urodzony w Pełkiniach pod Jarosławiem bł. o. Michał Czartoryski.
W areopagu wielkich jarosławian znajdują się ludzie kultury i sztuki, powstańcy, pedagodzy, także wybitni kapłani. Jednym z kapłanów jest bł. o. Michał Czartoryski. Patronuje miastu Ostrogskich, Zamoyskich, Sobieskich, Tarnowskich, Lubomirskich, Odrowążów itp. od 2005 roku.
Zdecydowana większość jarosławian jest dumna z faktu, że ten wywodzący się ze szlachetnej arystokratycznej rodziny dominikanin ma głębokie związki z Jarosławiem. Urodził się jako Jan Franciszek w lutym 1897 roku w Pełkiniach pod Jarosławiem. Dorastał w szacunku dla Boga i bliźnich. Jego życie upływało zawsze w czasie nadziei i rozumu. Swoją aktywność łączył z pogłębioną wiarą, z której czerpał siły do myślenia i działania po polsku, tak zwyczajnie.
Bł. o. Michał Czartoryski od narodzin był otoczony świętością. Ochrzczony został w kościele pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.
Patron Jarosławia dostarczył wiele przykładów ofiarności. Niewątpliwie najważniejszym jest fakt, że nie opuścił rannych w piwnicach firmy „Laval” i razem z nimi poniósł śmierć z rąk hitlerowskich zbrodniarzy.
Konferencja, o której mowa, traktowała o pełnym oddania kapłaństwu o. Michała oraz o jego zaangażowaniu w dzieło budowy klasztorów w Krakowie i na Służewcu w Warszawie. W klasztornym atrium wygłoszono 13 wykładów. Przygotowali je ludzie nauki i ojcowie dominikanie z Krakowa, Warszawy, Kijowa, Przemyśla i Jarosławia.
Tekst i foto: Henryk Grymuza