W dniu dzisiejszym to jest 13 grudnia 2024 roku w Ogrodach Bernardyńskich odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: Ewa Leniart Poseł na Sejm RP, Marcin Warchoł Poseł na Sejm RP oraz Karol Ożóg Wicemarszałek województwa podkarpackiego.
Tematem konferencji były zmiany związane z polskim systemem edukacji wprowadzone przez Panią Minister Barbarę Nowacką. Według prowadzących konferencję Pani Minister wprowadziła zmiany w zakresie podstawy programowej. Od 1 września 2024 roku uczniowie i nauczyciele pracują z odchudzoną podstawą programową, która ograniczyła treści nauczania o około 20 proc. Zmiany objęły uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, w tym liceów, techników i szkół branżowych. Zakres materiału został ograniczony w przypadku następujących przedmiotów: język polski, nowożytny język obcy, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, chemia, geografia, fizyka oraz informatyka.
W dalszej kolejności zadano pytanie czy zmiana narzucona nauczycielom, bez pozostawienia im swobody decyzji o tym z czego chcą zrezygnować nauczyciele podstawowych przedmiotów szkolnych wyszła na dobre i nauczycielom
i uczniom – można mieć wątpliwości? Szkoła ma uczyć także systematyczności i pracowitości, a uszczuplenie podstawy programowej i zniesienie zadań domowych z pewnością nie służy rozwojowi młodych ludzi.
Wskazano, że uszczupleniu treści nauczania z języka polskiego towarzyszyły zmiany na liście lektur szkolnych. Zniknął z niej m.in. „Konrad Wallenrod”, „Odprawa posłów greckich” stała się lekturą uzupełniającą. Część lektur czytanych dotąd w całości jest teraz czytana we fragmentach, np. „Pan Tadeusz”. Od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii i etyki na świadectwie szkolnym nie jest wliczana do średniej ocen rocznych. Również przedmiot historia i teraźniejszość nie jest już nauczany w klasach pierwszych liceów ogólnokształcących, techników, szkół
branżowych pierwszego stopnia. Nastąpił wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 30%. Warto jednak przypomnieć, że
12% podwyżki wynagrodzeń nauczycieli zagwarantował już rząd PiS. Zatem rząd #Koalicji13grudnia dodał 18%, zapewniając, że podwyżka będzie nie niższa niż 1 500 zł na etat. Przypomnę, że nawet ta deklaracja nie została dotrzymana i wzrost wynagrodzeń nie we wszystkich przypadkach osiągnął założoną kwotę 1500 zł.
Dziś Ministra Nowacka uwikłała polską szkołę w spór ideologiczny proponując wprowadzenie edukacji zdrowotnej z rozbudowaną wiedzą na temat edukacji seksualnej polskich dzieci i młodzieży, włącznie z tematyką transpłciowości i masturbacji. Ministra próbuje wymusić wprowadzenie tego przedmiotu nie zważając na protesty rodziców zatroskanych o rozwój swoich dzieci. Czy to są realne zmiany w polskiej edukacji, które wpływają na poziom edukacji naszych dzieci? Czy to kierunek reform oczekiwany przez polskie dzieci, nauczycieli i rodziców? Można mieć wątpliwości. Po rezygnacji z laboratoriów przeszłości, programu Poznaj swój kraj, budowy branżowych centrów umiejętności, zostaje tylko ideologia, spór o lekcje religii i seksualizacja polskich dzieci.