Krosno: Powstanie nowe uzdrowisko w Rymanowie ?

Krosno: Powstanie nowe uzdrowisko w Rymanowie ?

Nie tylko wody siarczkowe i źródła geotermalne mają być atutem nowego uzdrowiska, które może powstać w gminie Rymanów. Rudawka Rymanowska już teraz przyciąga turystów pięknym krajobrazem i okolicznymi atrakcjami.

Z udziałem dr. Jana Golby prezesa Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP w Krynicy, w Rymanowie i Rudawce Rymanowskiej odbyło się wstępne spotkanie w sprawie utworzenia Uzdrowiska w Rudawce Rymanowskiej

Rudawka Rymanowska to miejsce szczególne, które upodobało sobie wielu turystów i miłośników Beskidu Niskiego.

– Miejscowość przyciąga turystów pięknem krajobrazu, przełomem Wisłoka, lodospadami, wyciągiem narciarskim w niedalekich Puławach oraz innymi atrakcjami. Obecni Właściciele Ośrodka Wypoczynkowego w Rudawce podjęli, odłożony w czasie, temat eksploatacji źródeł mineralnych i geotermalnych istniejących na tym terenie (solanki i wody siarczkowe) – mówi burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec.

Na kilkunastohektarowej działce, należącej do właścicieli ośrodka, jest odwiert geotermalny na głębokość ok. 800 metrów. Woda ma tam ok. 40 stopni Celsjusza. – Taka temperatura wystarcza do używania jej w lecznictwie balneologicznym – wyjaśnia Wojciech Farbaniec. I dodaje, że tego typu wody dają też możliwości użycia jej w kąpielach i inhalacjach.

Kiedy powstanie uzdrowisko?

– Taka możliwość nie jest aż tak odległa – przyznaje burmistrz Rymanowa. – Asekuracyjnie mogę przyjąć, że w ciągu 3-4 lat, ale myślę, że szybciej.

Wojciech Farbaniec wyjaśnia, że najważniejsze jest wybudowanie zakładu przyrodoleczniczego i pijalni, by móc się starać o status miejscowości uzdrowiskowej. – Właściciele są już w trakcie budowy pawilonu. Powstanie hotel z 28 pokojami dwuosobowymi, który będzie stanowić zaplecze dla działalności leczniczej – dodaje.

Musi być przeprowadzone badania klimatu, zasobów przyrodoleczniczych i hałasu. – To wszystko robi się by przygotować operat uzdrowiskowy, który składa się do Ministerstwa Zdrowia i w oparciu o te dokumenty minister wydaje postanowienie o spełnieniu warunków do utworzenia miejscowości uzdrowiskowej – wyjaśnia Wojciech Farbaniec.

Burmistrz Rymanowa dodaje, że rozważany jest też wariant poszerzenia stref uzdrowiskowych Rymanowa-Zdroju. – W tej chwili Rudawka, Puławy i Sieniawa są poza strefą “C” uzdrowiska – wyjaśnia. – Można ją rozciągnąć aż po granice gminy i w niej utworzyć dodatkową strefę “A”. W podobnej sytuacji jest Sopot.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.