Krosno: Zapraszamy na wystawę „Moja matka moja córka”

Krosno: Zapraszamy na wystawę „Moja matka moja córka”

„Moja matka moja córka” jest przedsięwzięciem artystyczno-badawczym, na które składają się rozmowy z artystkami oraz prezentacje dzieł.

Centralnym tematem są relacje matek i córek, a także ich społeczne i kulturowe role przejawiające się w doświadczeniu zaproszonych artystek i przekładające się na uprawianą przez nie sztukę.

W skład przedsięwzięcia wchodzą:

  • publikacje rozmów z artystkami online na kanale YouTube i stronie BWA w Tarnowie – począwszy od 8 marca,
  • publikacja książki zawierającej rozmowy z artystkami,
  • wystawa w BWA w Krośnie – październik–grudzień 2021.

Artystki:
Bettina Bereś, Dorota Bernacka, Alicja Bielawska i Teresa Starzec, Dominika Borek, Bogdana Ligęza-Drwal i Agnieszka Drwal-Dziurawiec, Aneta Grzeszykowska , Dorota Hadrian, Zuzanna Janin, Barbara Kasprzycka-Łosiak, Justyna Łuczaj-Salej, Cecylia Malik, Małgorzata Markiewicz, Barbara Porczyńska, Katarzyna Sobczuk, Agula Swoboda, Klaudia Urbanek-Kękuś, Marta Wojciechowska

Autorki:
Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Magdalena Ujma

Oprawa graficzna:
Joanna Tyborowska

Relacje matek i córek są niedostatecznie reprezentowane w dzisiejszej kulturze. Jak pisze Elżbieta Korolczuk, nastał czas na przemyślenie relacji między matką a córką, która na długi czas odesłana została do przypisów męskiej historii. Do dzisiaj te postacie bliskich sobie kobiet występują w schematycznych i uproszczonych ujęciach. Także w sztukach wizualnych powszechne przecież doświadczenie każdej artystki domaga się ujawnienia, analiz i opracowania. Istnieje potrzeba wypowiedzenia tych, dotychczas pomijanych milczeniem opowieści o najbliższych, rodzinnych związkach kobiet.
Puste miejsca trzeba zapełnić historiami. Przedsięwzięcie „Moja matka moja córka” ma zasygnalizować istniejącą lukę i poprzez badanie wspomnianych związków między bliskimi sobie kobietami w sztuce współczesnej, ma na celu ich dowartościowanie oraz stworzenie nowych typów przedstawień i opowieści.

Wszystkie rozmowy zostały przeprowadzone w czasie epidemii, od stycznia do marca 2021, za pomocą komunikatorów internetowych.

Organizatorzy:
BWA w Tarnowie www.bwa.tarnow.pl, YouTube BWA
BWA w Krośnie www.bwakrosno.pl
Wydział Sztuki PWSZ w Tarnowie / w ramach projektu badawczego BAD-002/2020

ROZMOWY Z ARTYSTKAMI znajdziecie TUTAJ.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.