Kultura: Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Kultura: Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Gdy doskwierają nam trudy codzienności, warto czasem uciec w świat książek. Mało który gatunek literacki nadaje się do tego lepiej niż fantastyk. A pośród twórców tego nurtu nie sposób chyba znaleźć kogoś znaczniejszego niż J.R.R. Tolkien W chwil gdy powstają te słowa, czyli 25 marca, wielbiciele twórczości angielskiego pisarza na całym świecie obchodzą Światowy Dzień Czytania Tolkiena.

Któż to taki

John Ronald Reuel Tolkien, urodził się 3 stycznia 1892 w południowej Afryce. w mieści Bloemfontein, zmarł zaś 2 września 1973 w angielskim Bournemouth). Był synem bankiera Arthura Tolkiena i jego żony Mabel z domu Suffield. Ojciec zmarł jednak gdy John był bardzo młody, w 1996. Za sprawą matki, w przeciwieństwie do swych anglikańskich krewnych, był głęboko religijnym katolikiem. Walczył w I Wojnie Światowej na froncie francuskim. W 1916 ożenił się z Edith Mary Bratt, z którą doczekał się trzech synów i córki. Pracował przez wiele lat jako  profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Największą jednak sławę przyniosła mu działalność literacka.

Tolkien w 1916 r.

Źródło sławy

Najsławniejszymi utworami Tolkiena był trzy dzieła, których akcja rozgrywała się w tym samym świecie: ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem’’, trylogia ,,Władca Pierścieni’’ oraz ,,Silmarillion’’. Zachwyt pokoleń czytelników wzbudzają nie tylko ciekawe historie i interesujący bohaterowie opisani w tych dziełach. Ogromne uznanie budzi niesamowity rozmach i dbałość o szczegóły z jakim Tolkien tworzył świat przedstawiony. Na potrzeby swego ,,uniwersum’’ opracował nie tylko skomplikowaną mitologię, łącznie z kosmogonią, lecz nawet takie szczegóły jak oryginalne języki i systemy pisma różnych ras i ludów zamieszkujących stworzony przez siebie świat.   

Popiersie Tolkiena w Oksfordzie

Dlaczego 25 marca

Święto Światowego Dnia Czytania Tolkiena nie bez przyczyny obchodzi się 25 marca. To właśnie w tym dniu, we ,,Władcy Pierścieni’’ doszło do kulminacyjnego wydarzenia całej sagi, zniszczenia złowrogiego ,,Jedynego Pierścienia’’ co zakończyło wojnę z głównym antagonistą, Sauronem. Pokazuje tak jak bardzo oddani i przywiązani do tolkienowskiej symboliki są jego czytelnicy.

Grób Johna i Edith Tolkienów

Gdy nadciągający ,,lockdown’’ zmusza nas do pozostawania w domach, mamy więcej czasu na obcowanie z literaturą. Może więc warto zapoznać się z dziełami Tolkiena, przez pokolenia swych wielbicieli uznawanego za ,,ojca fantasy’’?

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email